4 najważniejsze etapy budowy hali wielkopowierzchniowych

4 najważniejsze etapy budowy hali wielkopowierzchniowych

Budowa hali wielkopowierzchniowych jest złożoną inwestycją. Jej trudność polega na rozmiarach budowli, ale również na dostosowaniu jej do potrzeb inwestora i rodzaju działalności, jaki zamierza w niej prowadzić. Na ogół w tego typu halach występuje podział powierzchni na obszary o różnym przeznaczeniu – produkcyjnym, magazynowym, biurowym, socjalnym, technicznym, i do nich dostosować trzeba specjalistyczną infrastrukturę. Dlatego takie obiekty zawsze warto realizować z generalnym wykonawcą, który ma wiedzę i doświadczenie we wznoszeniu budowli wielkopowierzchniowych, i będzie wspierał inwestora na każdym z 4 etapów powstawania jego hali.

 

Etap I – powstawanie koncepcji architektonicznej

 

Na początku prac najważniejsze jest zebranie kompletnych danych wejściowych do projektowania, takich jak:

  • lokalizacja,
  • zakładania wielkość,
  • budżet inwestycji,
  • przeznaczenie,
  • sposób użytkowania.

Na tej podstawie powstaje wstępna koncepcja, która prognozuje ogólny wygląd zewnętrzny i wewnętrzny hali wielkopowierzchniowej, oraz zagospodarowanie terenu całej działki.
Profesjonalny generalny wykonawca przygotowuje na tym etapie wizualizacje, dzięki którym inwestor wie, jak wyglądać będzie jego hala, i może jeszcze przed przystąpieniem do projektowania dać przydatne wskazówki i nanieść niezbędne poprawki.

 

Etap II – tworzenie projektu budowlanego

 

Po zaakceptowaniu koncepcji przez inwestora przejść można do pozyskiwania niezbędnych dokumentów administracyjnych, a następnie do tworzenia projektu budowlanego hali wielkopowierzchniowej.

Jest to pracochłonny proces, w wyniku którego powstają projekty:

  • zagospodarowania terenu,
  • architektoniczny,
  • konstrukcyjny,
  • sieci i instalacji wewnętrznych i zewnętrznych,
  • dróg i ciągów komunikacyjnych.

Dopiero na podstawie uzgodnionego z inwestorem projektu generalny wykonawca może wystąpić o pozwolenie na budowę.

 

Etap III – budowa hali wielkopowierzchniowej

 

Powierzenie tego etapu generalnemu wykonawcy jest dla inwestora rozwiązaniem, które zdejmuje z jego barków szereg problemów. Zyskuje w ten sposób partnera, który kompleksowo, od początku do końca zajmie się jego inwestycją.

Jest to etap najbardziej czasochłonny, w którym zadbać należy o wiele aspektów – od wygrodzenia placu budowy, przez prowadzenie niezbędnej dokumentacji, realizację prac budowlanych, nadzór nad ich jakością i terminowością, aż po prace wykończeniowe i zgłoszenie zakończenia inwestycji.

Wznoszenie hali wielkopowierzchniowej wymaga współpracy wielu ekip budowlanych o różnym profilu specjalizacji. Konieczne jest więc zadbanie o współpracę, komunikację i bezpieczeństwo na placu budowy. Tym wszystkim w imieniu inwestora może zająć się generalny wykonawca.

 

Etap IV – odbiór inwestycji i dopuszczenie do użytkowania

 

Po zgłoszeniu zakończenia prac i gotowości do odbioru następuje etap, w którym inwestycja sprawdzana jest przez odpowiednie, uprawnione do tego instytucje. Są to na ogół (w zależności od przeznaczenia hali) Państwowa Straż Pożarna, Państwowa Inspekcja Pracy i Państwowa Inspekcja Sanitarna. Po uzyskaniu ich pozytywnej opinii składany jest wniosek do odpowiedniego organu Nadzoru Budowlanego o wydanie „Decyzji o pozwoleniu na użytkowanie”.

Od tego momentu hala wielkopowierzchniowa staje się obiektem prowadzenia zaplanowanej działalności.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.