Prowadząc budowę biurowca, należy liczyć się z ogromną ilością pracy. Nie chodzi wyłącznie o sprawy formalne, ale również wybór dobrej firmy, zamawianie materiałów budowlanych i stały nadzór pozwalający zachować najwyższą jakość. Samodzielne załatwianie wszystkich tych spraw jest niezwykle uciążliwe i wymaga dobrej znajomości branży budowlanej. Wydaje się więc, że rozsądnym rozwiązaniem jest zatrudnienie generalnego wykonawcy, który dopilnuje wszelkich formalności i przeprowadzi budowę zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.
Generalny wykonawca - kim jest?
Generalnym wykonawcą jest przeważnie firma, która prowadzi inwestycję budowlaną od A do Z. Inwestor po podpisaniu umowy przekazuje całą odpowiedzialność za proces budowy generalnemu wykonawcy i to na nim ciąży obowiązek dopełnienia wszelkich formalności, zamawiania materiałów i ewentualnym organizowaniu podwykonawców. Proces wyboru generalnego wykonawcy bardzo często przebiega na zasadach przetargu, w którego trakcie oceniane są kompetencje konkretnych firm oraz ich oferty cenowe. Cały proces ma prowadzić do wyboru najlepszego wykonawcy oferującego względnie niski koszt budowy biurowca.
Jakie zadania ma generalny wykonawca?
Tak naprawdę zakres obowiązków generalnego wykonawcy powinien być opisany w umowie. To tam wyszczególnione muszą być obowiązki oraz zakres prac wraz z ostatecznym terminem wykonania, po którego przekroczeniu naliczane będą kary umowne. Wybór generalnego wykonawcy jest z punktu widzenia inwestora bardzo wygodną formą prowadzenia budowy biurowców, hal produkcyjnych, magazynowych. To generalny wykonawca weryfikuje dokumentację, koordynuje wszystkie prace na inwestycji i musi rozwiązywać ewentualne problemy powstałe podczas budowy. Bardzo ważną zaletą budowy biurowca z generalnym wykonawcą jest fakt, że to on odpowiada za materiały budowlane i sprzęt potrzebny do prowadzenia całej inwestycji. Rolą inwestora jest ocena efektów i ewentualny nadzór, który tak naprawdę nie jest konieczny, bo całość prac objęta jest gwarancją pozwalającą dochodzić swoich praw w sytuacji, gdyby prace lub użyte materiały nie gwarantowały wysokiej jakości budynku.
Budowa biurowca z generalnym wykonawcą to:
- oszczędność czasu,
- profesjonalny nadzór nad inwestycją,
- wyższa cena,
- bardzo duża wygoda.
Ogromną zaletą budowy biurowca z generalnym wykonawcą jest możliwość optymalizacji kosztów. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy doświadczenie inwestora w branży budowlanej jest znikome. Wydaje się, że wybór generalnego wykonawcy jest wskazany zawsze, gdy zależy nam na dużej jakości i pełnym profesjonalizmie.