Budowa centrów logistycznych z generalnym wykonawcą budowlanym

Budowa centrów logistycznych z generalnym wykonawcą budowlanym

Budowa centrum logistycznego to złożone przedsięwzięcie. Obiekt taki, aby spełniał swoją funkcję, zapewniał sprawne załadunki, rozładunki oraz bezkolizyjny transport wewnętrzny i zewnętrzny musi być idealne zaprojektowany pod względem możliwości przejazdowych obsługujących go pojazdów. Musi też pozwolić na efektywną obsługę zmagazynowanych wewnątrz hal towarów, a więc łatwy dostęp do nich, sprawną identyfikację oraz możliwość bezpiecznego piętrowania. Dlatego budując centrum logistyczne warto skorzystać z usług doświadczonego generalnego wykonawcy, któremu nieobca jest specyfika tego typu obiektów.

 

Lokalizacja centrów logistycznych i wynikające z niej problemy

 

Centra logistyczne zlokalizowane są w specyficznych miejscach. Inwestorzy decydują się na ich wznoszenie na obrzeżach wielkich miast, przy najczęściej uczęszczanych szlakach i węzłach komunikacyjnych, skrzyżowaniach autostrad i dróg szybkiego ruchu. Bardzo korzystnym miejscem na ich budowę jest też najbliższe sąsiedztwo kolejowych terminali przeładunkowych, lotnisk, portów czy stref przemysłowych i ekonomicznych. Wiąże się z tym duże natężenie ruchu, a co za tym idzie - zagrożenia w bezpieczeństwie na drogach.

Dlatego do zaprojektowania i wybudowania centrum logistycznego warto zatrudnić firmę, która nie tylko potrafi wznosić te specyficzne budowle, jakimi są hale magazynowe, wyposażone w profesjonalne, zautomatyzowane doki czy rampy załadunkowe i odpowiednią wewnętrzną infrastrukturę magazynową, czyli różnego typu regały wysokiego składowania, ale ma też gruntowną wiedzę dotyczącą projektowania i budowy zewnętrznej infrastruktury drogowej. Należą do niej nie tylko odpowiednio zaplanowane drogi, ale również parkingi, place manewrowe i bezkolizyjne skrzyżowania traktów komunikacyjnych.

 

Dlaczego warto budować centra logistyczne z generalnym wykonawcą?

 

Najważniejsze w budowie centrów logistycznych jest zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa pracującym w tym procesie ludziom - to naprawdę skomplikowane przedsięwzięcie na wielką skalę, wymagające niejednokrotnie zatrudnienia podwykonawców z wielu specjalistycznych branż, jak choćby automatyka, elektronika, sieci teletechniczne, którzy pracują między ludźmi montującymi wielkogabarytowe elementy z zastosowaniem ciężkiego sprzętu. Generalny wykonawca, który ma doświadczenie w budowie obiektów logistycznych jest w stanie tak zaplanować prace na placu budowy, aby jedni drugim nie wchodzili w drogę i nie stanowili dla siebie zagrożenia.

Ale oprócz bezpieczeństwa budowa centrum logistycznego z generalnym wykonawcą ma szereg innych korzyści:

  • sprawna organizacja procesu zakupu i dostaw materiałów - tutaj potrzebna jest specjalistyczna wiedza dotycząca zarówno elementów głównej konstrukcji jak i elementów wypełniających i zakrywających - do budowy hal magazynowych stosowane są zupełnie inne materiały, niż np. przy obiektach mieszkalnych czy użyteczności publicznej
  • oszczędność czasu związana z umiejętnością zarządzania ekipami podwykonawczymi
  • fachowa wiedza na temat realizacji procesów magazynowania i transportu - obiekt musi być przystosowany do materiałów, które będą w nim przechowywane - generalny wykonawca będzie potrafił ocenić i zgłosić do korekty założenia planu architektoniczno - budowlanego, jeśli stwierdzi w nim nieprawidłowości dotyczące warunków magazynowania np. zagrożenie pożarowe, utrzymanie odpowiednich temperatur, zapewnienie prawidłowej wentylacji czy dostatecznie dużej przestrzeni manewrowej
  • świadomość, że centra logistyczne to nie tylko magazynowany i przeładowywany towar, ale również obsługujący je ludzie - kierowcy firm zewnętrznych, magazynierzy, logistycy, że należy zapewnić im odpowiednie warunki nie tylko w biurze czy magazynie, ale także dostosować do nich część socjalną, aby mieli gdzie wypocząć, zjeść, umyć się i skorzystać z toalety.

Poziom skomplikowania takiej inwestycji, jaką jest budowa centrum logistycznego na ogół przekonuje inwestora, że generalny wykonawca, to idealne rozwiązanie do tego typu przedsięwzięć. Nieprzekonanym zalecana jest lektura literatury fachowej z zakresu wznoszenia infrastruktury logistycznej.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.