Chów trzody chlewnej stanowi jedną z głównych gałęzi produkcji zwierzęcej w naszym kraju, przed hodowcami tuczu stoi wiele wyzwań. Jednym z nich jest m.in. organizacja miejsca, w którym zwierzęta będą trzymane. O ile w przypadku małych gospodarstw trzymanie tuczu w przydomowej oborze może nie być problemem, o tyle w przypadku dużych hodowli będzie to nie lada wyzwaniem. Problem ten rozwiązuje budowa nowoczesnej chlewni.
Nowoczesna chlewnia – dlaczego to takie ważne?
Hodowla tuczu wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również posiadania odpowiedniego zaplecza technologicznego. Zwłaszcza jeśli chce się to robić na dużą skalę. Dlatego też hodowcom, planującym zająć się tuczem na poważnie, poleca się budowę profesjonalnej chlewni. Taka inwestycja wymaga więc najczęściej postawienia nowego budynku – przebudowa starej obory rzadko kiedy wchodzi w rachubę. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to inwestycja, która z powodzeniem posłuży przez lata.
Czy hala stalowa spełni się w roli chlewni dla tuczu?
Oczywiście, że tak. Nowoczesne hale stalowe są niezwykle trwałe i funkcjonalne. Można je zbudować w dowolnych wymiarach, a dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów i technologii, będzie to konstrukcja bardzo wytrzymała oraz odporna na działanie wiatru, niekorzystnych warunków pogodowych, a nawet i obciążenia śniegiem. W dodatku zapewniają one idealnych warunków dla zwierząt. Pozwalają bowiem na to, by wewnątrz było sucho i ciepło, a w dodatku można je wyposażyć wedle indywidualnych potrzeb hodowli. Hale stalowe zapewniają więc idealne warunków do hodowli trzody chlewnej, a nowoczesny design takiego budynku sprawia, że bez problemu wkomponowuje się on w otoczenie.
O czym pamiętać przy budowie fermy tuczu?
Hodowla świń to ogromna odpowiedzialność. Trzeba bowiem liczyć się nie tylko z nieprzyjemnym zapachem, ale i odpadami, jakie wytwarzają zwierzęta. Nic więc dziwnego, że prowadzenie hodowli tuczu zostało obwarowane wieloma przepisami, a m.in. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 sierpnia 2017 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Budowa chlewni dla tuczu wymaga więc również znajomości przepisów.
Zgodnie z obowiązującym prawem chlewnia fermy tuczu nie może być zlokalizowana w pobliżu rzeźni, wysypisk śmieci, miejsc utylizacji zwierząt padłych, czy odpadów poubojowych. Co więcej, powinna ona zostać również otoczona pasem drzew, co jest niezwykle ze względu na to, że stanowią one barierę dla drobnoustrojów przenoszonych z wiatrem. Tucz produkuje bowiem nie tylko odpady, ale jest źródłem wielu chorób.
Ponadto budowa chlewni musi uwzględniać również potrzeby zwierząt. Od ilości świń w hodowli zależy m.in. rozmiar budynku. Poza odpowiednim metrażem zwierzętom trzeba także zapewnić wewnątrz odpowiednie oświetlenie, cyrkulację powietrza, odpowiednią dla chowu temperaturę, a także zabezpieczyć podłoże nie tylko przed chłodem, ale zalegającymi na ziemi odchodami. Zachodzi więc potrzeba zastosowania odpowiednich zbiorników, które będą odprowadzać nieczystości. Kolejnym ważnym elementem jest zainstalowanie instalacji i urządzeń, które pomogą przy hodowli.
Dlatego też wybudowanie chlewni warto zlecić firmie, która się w tym specjalizuje. Dzięki temu zyska się pewność, że budynek będzie spełniał wszystkie przepisy, a w dodatku zostanie wyposażony zgodnie z uwzględnieniem potrzeb hodowcy oraz tuczu.