Hala rolnicza to obiekt, który z pewnością przyda się każdemu, kto zajmuje się hodowlą zwierząt, uprawą roślin lub prowadzi sad. Bez względu na to, do jakich celów będzie ona wykorzystywana, warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Jakich? Podpowiadamy poniżej! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy na działce rolnej można wybudować halę rolniczą.
Od czego zacząć przygotowania do budowy hali rolniczej
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, budowa hali na działce rolnej jest możliwa – oczywiście jeżeli dopełni się kilku warunków. Pierwszym z nich jest więc konieczność uzyskania pozwolenia na budowę hali. Co więcej, może je uzyskać jedynie właściciel danej działki. Oznacza to wiec, że nie może to być osoba, która jedynie dzierżawi dany grunt.
Przed budową hali należy również zweryfikować plan zagospodarowania przestrzennego, który można otrzymać w Urzędzie Miasta lub Gminy. Brak takiego dokumentu może oznaczać, że nie można w tym miejscu wybudować hali. Jeżeli jednak plan zagospodarowania przestrzennego istnieje i pozwala na postawienie tego rodzaju budynku – można śmiało zacząć starać się o pozwolenie na budowę.
Jakie są rodzaje hal rolniczych?
Kiedy wiadomo już, że na działce rolnej można postawić halę o przeznaczeniu jakim potrzebujemy, pora pomyśleć nad tym, który rodzaj wybrać. Istnieją bowiem różne rodzaje hal ze względu na materiały z których są wykonane, m.in.:
Ponadto można je również podzielić ze względu na rodzaj konstrukcji na:
Hale z kratownicą – konstrukcja kratownicowa sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dużych obiektów rolniczych o dużej rozpiętości układu nośnego. Warto również wspomnieć, że ich fundamenty łączy się ryglem ramy kratowej dzięki przegubom. To z kolei sprawia, że konstrukcja wytrzyma przez długie lata.
Hale blachownicowe – tego typu konstrukcje charakteryzują się nie tylko znakomitą wytrzymałością, ale i tym, że są wolne od gromadzenia się w nich zanieczyszczeń. To z kolei minimalizuje ryzyko powstania korozji. Co więcej, z ich pomocą można z powodzeniem uzyskać większą kubaturę użytkową hali.
Hale hybrydowe stalowo-żelbetowe – świetnie nadają się do budowy obiektów o dużej odporności przeciwpożarowej. Charakteryzują się m.in. tym, że żelbetowe słupy przytwierdzone są w fundamentach.
Wszystkie z nich wyróżniają się solidną, stalową konstrukcją. Ich dachy i ściany wykonane z blachy trapezowej lub płyt warstwowych, są wysoce odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki temu mogą być one wykorzystywane bez względu na porę roku.
Jakie jest zastosowanie hal w rolnictwie?
Hale rolnicze niosą ze sobą bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim mogą nie być wykorzystywane do hodowli krów, świń, drobiu, lub służyć jako magazyny do zboża i innych plonów. Bez przeszkód mogą służyć jako pomieszczenia do przechowywania maszyn, a nawet i do przetwórstwa. Ponadto można w nich magazynować baloty siana, słomy i inne pokarmy dla zwierząt.