Czy generalne wykonawstwo to dobry model przy budowie hali stalowej?

Czy generalne wykonawstwo to dobry model przy budowie hali stalowej?

Realizacja inwestycji jaką jest budowa hali stalowej od projektu do oddania obiektu do użytkowania jest procesem złożonym. Niewielu inwestorów czuje się na siłach, aby podjąć się tego zadania samodzielnie. Dlatego decydują się zatrudnić kogoś, kto może zrobić to w ich imieniu. Niezależnie, do jakich celów przeznaczona ma być ich hala, warto, aby zdecydowali się zatrudnić firmę, która ma doświadczenie w tego typu inwestycjach i jest w stanie poprowadzić wszystkie konieczne działania w modelu "zaprojektuj i wybuduj". 

 

Kiedy warto zatrudnić generalnego wykonawcę do budowy hali stalowej?

 

Zasadniczo generalny wykonawca jest w stanie zrealizować każdą inwestycję. Może cały zakres prac wykonać własnymi siłami, może też zlecić ich część swoim podwykonawcom. Ale szczególnie warto zatrudnić go w przypadku inwestycji złożonej. Może być nią na przykład hala stalowa o przeznaczeniu magazynowym, produkcyjnym, usługowym lub handlowym, o co najmniej średnim stopniu skomplikowania i większej powierzchni. 

Tego typu hala to nie tylko ściany, dach i posadzka. Musi być wyposażona w specjalistyczne instalacje, często posiadać również część biurową, zaplecze socjalne dla pracowników i odpowiednio zagospodarowane tereny zewnętrzne – zieleń, drogi dojazdowe, parkingi i place manewrowe. Jeśli jej budowa powierzona zostanie generalnemu wykonawcy, który ma doświadczenie we wznoszeniu tego typu obiektów, oraz zatrudnia specjalistów, mogących zrealizować każdy z etapów inwestycji, od projektu po roboty wykończeniowe, inwestor może być pewien sukcesu całego przedsięwzięcia. 

 

Czym kierować się wybierając generalnego wykonawcę hali stalowej?

 

Decydując się na współpracę z generalnym wykonawcą przy budowie hali stalowej warto przede wszystkim sprawdzić jego referencje. Firmy posiadające odpowiednie doświadczenie w tym zakresie chętnie udostępnią kontakty do swoich klientów, którzy użytkują już wzniesione przez nich obiekty. Oprócz tego dobrze jest też zasięgnąć informacji na następujące tematy:

  • czy firma jest zarejestrowana w CEIDG lub KRS,
  • od jak dawna generalny wykonawca działa na rynku,
  • w jakich obiektach się specjalizuje,
  • czy w jego zespole zatrudnieni są: architekt, konstruktor, kosztorysant, kierownik budowy,
  • jak wygląda standardowa umowa na generalne wykonawstwo,
  • jakiej zaliczki wymaga ta firma,
  • czy generalny wykonawca budowlany wykonuje wszystkie prace we własnym zakresie, czy też zatrudnia podwykonawców.

W tym ostatnim przypadku można również spróbować dowiedzieć się od zleceniobiorców generalnego wykonawcy, jak układa się współpraca i czy np. reguluje na bieżąco należności. 

Budowa hali stalowej ze sprawdzonym, doświadczonym generalnym wykonawcą jest dla inwestora wygodnym rozwiązaniem, gwarantującym, że jego obiekt zostanie wzniesiony zgodnie ze sztuką budowlaną, z materiałów o zweryfikowanej jakości, w ramach założonego budżetu i harmonogramu czasowego. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2025 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.