W projektowaniu i wznoszeniu hal stalowych stawia się przede wszystkim na funkcjonalność i trwałość. Priorytetem są solidna konstrukcja, energooszczędność, maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Ale pamiętać należy, że taki obiekt może być również wizytówką firmy, oraz elementem strategii marketingowej. Dobrze byłoby, gdyby wyróżniał się na tle otoczenia. Warto zasięgnąć opinii doświadczonego generalnego wykonawcy, który może doradzić, jak osiągnąć ten efekt.
Nowoczesne rozwiązania, które podkreślają estetykę wyglądu zewnętrznego hali stalowej
Pierwszą decyzją, mającą wpływ na wygląd zewnętrzny obiektu, podejmowaną na etapie projektowania, jest wybór budulca. Oryginalny materiał, z którego wzniesiona zostanie hala, nada jej nowoczesnego charakteru. Do dyspozycji projektanta są: blacha trapezowa lub falista, płyty warstwowe, panele kompozytowe. Ich różnorodne faktury, struktura i kolory, stworzą efekt niebanalnej bryły, która przyciągać będzie wzrok i budzić zainteresowanie tym, co dzieje się wewnątrz.
Również kolorystyka nie musi być nudna. Warstwa zewnętrzna hali wyróżniać się może odważnymi kolorami, zestawionymi w ciekawe kompozycje – harmonijne połączenia, kontrastujące ze sobą powierzchnie lub wyróżniające się barwą pojedyncze elementy. Można zastosować różnobarwne akcenty w postaci paneli dekoracyjnych lub ekranów osłonowych, które urozmaicą bryłę hali stalowej kolorystycznie i jednocześnie nadadzą jej bardziej przestrzennego charakteru.
Ogromny wpływ na estetykę hali stalowej mają okna i drzwi. Wybór nowoczesnych, niestandardowych modeli, kształtów, połączeń materiałów sprawią, że będzie ona zapraszać do wnętrza wypełnionego naturalnym światłem. A skoro już o świetle mowa, to instalacja lamp LED, dekoracyjnych reflektorów i podświetleń znakomicie podkreśli wygląd obiektu po zmroku i poprawi jego widoczność.
O piękne wykończenie elewacji zadbać można również, planując umieszczenie na niej elementów 3D, w formie logo, figur przestrzennych, napisów, lub grafik. Jeśli dojdą do tego przemyślane tereny zielone wokół hali, uzyskany zostanie efekt idealny.
Jak zadbać o estetykę hali stalowej wewnątrz?
Pamiętać należy, że jest to miejsce, gdzie odbywa się produkcja, magazynowanie, handel, lub realizowane są usługi. Łatwo więc ulega zabrudzeniu. Projektując tego typu obiekt, zadbać należy o to, aby łatwo było go utrzymać w czystości. Ściany, podłogi, sufity powinny być wykonane z materiałów pozwalających na szybkie i skuteczne oczyszczanie. Nie należy również przesadzać z ilością drobnych elementów, zakamarków i innych przestrzeni, w których może zbierać się brud.
Oprócz tego ważnego czynnika projektant powinien również pomyśleć o:
- funkcjonalnym układzie pomieszczeń,
- nowoczesnych materiałach wykończeniowych,
- konsekwencji kolorystycznej,
- przyjaznym dla wzroku oświetleniu ogólnym i punktowym,
- elementach maskujących instalacje i nieestetyczne rozwiązania.
Dbałość o wygląd hali stalowej na zewnątrz i w jej wnętrzu, to inwestycja w zapewnienie identyfikacji marki i komfortu pracy ludzi. Dzięki temu łatwiej jest wzbudzić zainteresowanie kontrahentów, co może przełożyć się na zaufanie do produktów, zwiększenie obrotów i lojalność pracowników. Zlecając zaprojektowanie hali generalnemu wykonawcy, inwestor ma pewność, że estetyka zostanie potraktowana na równi z solidnością konstrukcji i funkcjonalnością obiektu.