Czym są blachownice w halach stalowych?

Czym są blachownice w halach stalowych?

Planując budowę hal stalowych inwestorzy często zastanawiają się, jakie rozwiązania konstrukcyjne wybrać, aby móc maksymalnie wykorzystać kubaturę obiektu. Jest to ważne przede wszystkim w halach magazynowych, bo przekłada się na koszty przechowywania zgromadzonych tam towarów, ale w wielu przypadkach duża kubatura, a szczególnie odpowiednia wysokość hali, jest konieczna również w przypadku hal produkcyjnych i usługowych. Zwłaszcza takich, w których pracują duże maszyny, lub występuje konieczność podjeżdżania ich elementów hydraulicznych lub pneumatycznych na znaczną wysokość. W takich warunkach warto zainteresować się wprowadzeniem do konstrukcji hali blachownic. 

 

Czym jest blachownica?

 

Blachownica jest formą dźwigara, czyli w przypadku hal stalowych – elementem podtrzymującym dach. Składa się ona z odcinków blach stalowych, które w przeszłości łączone były za pomocą nitów, obecnie zaś są ze sobą spawane. Aby nadać blachownicy stabilność i zwiększyć jej siłę nośną, wzmacnia się ją żebrami układanymi poprzecznie do osi dźwigara. W zależności od wymagań konstrukcyjnych obiektów, w których blachownice są stosowane, mogą mieć one przekrój otwarty (najczęściej dwuteowy), lub zamknięty, zwany również skrzynkowym. 

Zadaniem blachownic, tak jak i innych dźwigarów jest przenoszenie ciężaru dachu na elementy nośne, takich jak ściany, słupy, czy filary. Są one też odpowiedzialne za rozprowadzanie dodatkowych obciążeń, wynikających ze zjawisk zewnętrznych i pogodowych, takich jak np. zalegający śnieg, zastoiny wody lub działanie silnego wiatru.

 

Zalety wykorzystania blachownicy w konstrukcji hali stalowej

 

Stosując blachownicę jako dźwigar dachowy w konstrukcji hali stalowej zyskujemy szereg korzyści. Dlatego inwestorom, dla których pracujemy jako generalny wykonawca, dość często polecamy to rozwiązanie. Dzięki niemu zyskują oni w swoich halach:

  • większą kubaturę użytkową,
  • swobodę w zagospodarowaniu wnętrza hali,
  • powiększoną przestrzeń w kalenicy budynku,
  • mniej m3 budowli do ogrzania,
  • lepszy dostęp do instalacji podsufitowych, 
  • bezpieczeństwo konstrukcji (kilka połączeń w ramie blachownicy zamiast kilkunastu lub kilkudziesięciu w innych rozwiązaniach),
  • zwiększoną odporność ogniową całego obiektu.

Zastosowanie blachownic może również obniżyć koszt inwestycji, gdyż są o wiele mniej pracochłonne w produkcji i montażu niż inne typy dźwigarów. Ze względu na dość prostą budowę i jednolitą powierzchnię nie ma w nich aż tak wielu miejsc, gdzie gromadzą się zanieczyszczenia, a więc i mniej ognisk potencjalnej korozji. 

Blachownice pełniące rolę dźwigarów w halach stalowych są rozwiązaniem ekonomicznym i ergonomicznym. Warto rozważyć ich użycie w każdym rodzaju hali, niezależnie do jakich celów jest ona wznoszona. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2025 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.