Czynniki wpływające na koszt budowy hali magazynowej

Czynniki wpływające na koszt budowy hali magazynowej

Budowa hali magazynowej składa się na kilka etapów, a każdy z nich ma wpływ na ostateczny koszt jej postawienia. Wybór lokalizacji, rodzaj konstrukcji budynku ma duży wpływ na wysokość koniecznego budżetu przeznaczonego na inwestycję oraz na funkcjonalność magazynu.

 

Od czego zależy koszt budowy hali magazynowej?

 

Budowa nowej hali magazynowej to rozwiązanie, na które decyduje się wiele firm, niezależnie od skali ich działalności. Dodatkowa powierzchnia służąca do przechowywania produktów może mieć znaczący wpływ na tempo rozwoju danego przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że jest to przedsięwzięcie generujące wysokie koszty, a co za tym idzie powinno być zaplanowane w każdym, najmniejszym szczególe. Dlatego przed jego rozpoczęciem warto sporządzić profesjonalny kosztorys uwzględniający:

  • koszty początkowe - w tym miejscu należy uwzględnić wartość działki, pozwolenia na budowę, dostęp do mediów oraz profesjonalne badanie gruntu,
  • koszty budowlane - ta część kosztorysu zawiera cenę przygotowania placu budowy, kopania fundamentów oraz transportu materiałów budowlanych,
  • wartość materiałów - ich jakość będzie miała znaczący wpływ na funkcjonowanie hali oraz jej wytrzymałość, w wielu przypadkach przesadna oszczędność na materiałach owocuje koniecznością wykonywania częstych napraw.

 

Powierzchnia i lokalizacja hali przeznaczonej na magazyn

 

W wielu przypadkach koszt zakupu działki pod hale magazynową jest największym wydatkiem w całym przedsięwzięciu. Przed wyborem lokalizacji należy uwzględnić wiele czynników takich jak: dojazd do dostawców i klientów, dostępność pracowników oraz koszt jej zakupu. Zdaniem wieloletniego eksperta z branży logistycznej wybór odpowiedniej działki ma kluczowy wpływ na rentowność magazynu. Kolejna kwestia to powierzchnia hali. Należy zdecydować się na metraż odpowiadający bieżącym potrzebom działalności z odpowiednim zapasem na wypadek poszerzenia asortymentu firmy.

 

Konstrukcja i wykończenie hali o przeznaczeniu magazynowym

 

Konstrukcja może odgrywać kluczową role w budżecie przeznaczonym na wybudowanie magazynu. Duża popularnością cieszą się hale stalowe zapewniające odpowiednią wytrzymałość za stosunkowo niewielką cenę. Należy pamiętać, że hala magazynowa o dużej powierzchni będzie wymagała dodatkowych, kosztownych zabezpieczeń konstrukcji. Nie można zapominać o kosztach wykończenia. Trzeba się liczyć z wydatkami związanymi z montażem niezbędnych instalacji oraz zakupem wyposażenie niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania hali magazynowej.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.