Dachy dwuspadowe w budowie hal stalowych

Dachy dwuspadowe w budowie hal stalowych

Hale stalowe budowane są na ogół z przeznaczeniem na prowadzenie w nich działalności. Muszą więc być trwałe, funkcjonalne, szczelne i wykończone dachem możliwie najlepiej dopasowanym do potrzeb obiektu. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie dachu dwuspadowego. Oprócz zapewnienia hali odpowiednich warunków charakteryzuje się on możliwością szybkiego montażu, oraz niskimi kosztami instalacji i utrzymania. 

 

Czym charakteryzuje się dach dwuspadowy?

 

Dach dwuspadowy w hali stalowej do dwie połacie ułożone naprzeciwko siebie pod określonym przez projektanta kątem, połączone ze sobą górną krawędzią. Miejsce połączenia tych dwóch płyt nosi nazwę kalenicy. Kąt nachylenia zależy od wielu czynników, w tym od zastosowanego budulca, potrzeb projektu czy przepisów miejscowego zagospodarowania przestrzennego. 

Do budowy dachu dwuspadowego użyć można:

  • blachy trapezowej,
  • płyt warstwowych,
  • blachodachówki,
  • dachówki np. ceramicznej,
  • gontu bitumicznego,
  • papy,
  • membrany dachowej.

W przypadku hal materiały te mocowane są na dwuspadowej konstrukcji stalowej. Jeśli w grę wchodzi hala stalowa o dużej powierzchni, dodatkowym wsparciem konstrukcji są prefabrykowane dźwigary betonowe, podparte słupami rozmieszczonymi równolegle w osiach hali. Zastosowanie dachu dwuspadowego wymusza trójkątny kształt ściany szczytowej. 

 

Dachy dwuspadowe mogą przyjąć formę symetryczną (obie połacie są takiej samej wielkości i ułożone pod tym samym kątem) lub niesymetryczną (połacie różnią się szerokością lub kątem nachylenia). O wybór lepszej w danym przypadku formy warto zapytać generalnego wykonawcę, który na bazie swojej wiedzy i doświadczenia podpowie korzystniejsze rozwiązanie. 

 

Zalety zastosowania dachu dwuspadowego w hali stalowej 

 

Dla inwestorów budujących hale stalowe bardzo ważnym czynnikiem jest koszt budowy. Dach dwuspadowy ze względu na prostą konstrukcję i niewielkie wymagania materiałowe może znacznie przyczynić się do jego obniżenia. Wielką jego zaletą jest również wszechstronność zastosowania. Nadaje się do hal produkcyjnych, magazynowych i przeznaczonych na działalność usługową. Jeśli wystąpi taka potrzeba, można zastosować pod nim całościowy lub częściowy strop, który pozwoli zagospodarować się jako poddasze, tworząc dodatkową powierzchnię operacyjną. 

 

Dach dwuspadowy jest odporny na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy wiatr. Odpowiedni kąt nachylenia sprawia, że żaden z opadów na nim nie zalega, przyczyniając się do powstawania nadmiernego obciążenia albo zastoin wody kończących się przeciekami. 

 

W przypadku jego zastosowania konieczna jest instalacja osobnych rynien dla każdej połaci. Należy też uwzględnić, że minimalnie obniża on wysokość roboczą budynku. Ale w porównaniu z zaletami, jakie oferuje, jest zdecydowanie jednym z najlepszych rozwiązań w budownictwie hal stalowych. Generalny wykonawca na ogół rekomenduje dach dwuspadowy większości swoich klientów. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.