Energooszczędność i ekologia w projektowaniu i budowie hal stalowych

Energooszczędność i ekologia w projektowaniu i budowie hal stalowych

Hale stalowe przeznaczone do celów produkcyjnych czy usługowych powinny być przede wszystkim solidne i trwałe, a jednocześnie zapewniać odpowiednią ilość miejsca i prawidłowe warunki do realizacji procesów. Ale ważne jest też, aby pozwalały na oszczędność energii oraz nie wywierały negatywnego wpływu na środowisko naturalne i swoje najbliższe otoczenie. Wszystkie te aspekty uwzględnić należy już na etapie projektowania hal stalowych i zapewnić, aby realizowana zgodnie z projektem budowa gwarantowała funkcjonalność, trwałość, energooszczędność i ekologię wznoszonej konstrukcji.

 

Co sprawia, że hala stalowa jest obiektem ekologicznym?

 

Hala stalowa jest obiektem, którego główna konstrukcja opiera się na wyjątkowo ekologicznym materiale. Używana do jej budowy stal może albo pochodzić z recyclingu, albo w przyszłości stać się surowcem wtórnym. Tak naprawdę może krążyć w obiegu zamkniętym bez końca. Mając tę świadomość, generalny wykonawca współpracujący z inwestorem w modelu "zaprojektuj i wybuduj" będzie już na początku inwestycji proponował swojemu klientowi zalety tego rozwiązania, ukazując jego korzyści zarówno dla budżetu, jak i dla środowiska naturalnego.

Stal jest także materiałem niezwykle trwałym, co oznacza, że okres jej użytkowania jest znacznie dłuższy, niż w przypadku hal zbudowanych z innych materiałów - to kolejny "prośrodowiskowy" aspekt tego rozwiązania. Hala która stoi dłużej opóźnia moment, w którym odpad budowlany pochodzący z jej rozbiórki trafia do otoczenia.

Ale nie tylko planowany przez projektantów i technologów materiał konstrukcyjny przesądza o tym, że hale stalowe są obiektami ekologicznymi. Architekci myślą o środowisku tworząc również layout hali, przewidujący minimalizację zbędnych operacji, eliminację niepotrzebnych transportów, możliwie najlepsze wykorzystanie światła naturalnego, alternatywne źródła prądu i ogrzewania. Równocześnie z projektem hali powstaje często również projekt przyłączonej do niej podczyszczalni ścieków, pozwalającej na oczyszczenie zanieczyszczonej wody kierowanej do kanalizacji miejskiej.

Do zwiększenia wartości ekologicznej hali stalowej przyczyniają się również metody jej budowy - wykorzystanie prefabrykatów, nowoczesnych, "zeroemisyjnych" technologii czy odnawialnych źródeł energii.

 

Energooszczędność jako podstawowa zaleta hali stalowej

 

Projektujący i budujący halę stalową generalny wykonawca ma świadomość, że obiekt pozwalający na zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych może przyczynić się do sukcesu jego klienta. Dlatego aby poprawić energooszczędność takiego obiektu proponuje inwestorowi rozwiązania, pomagające obniżyć zużycie i zoptymalizować koszty mediów. Należą do nich między innymi:

  • nowoczesne izolacje termiczne zapobiegające stratom ciepła,
  • energooszczędne oświetlenie,
  • turbiny wiatrowe i panele fotowoltaiczne pozwalające na generowanie prądu na własne potrzeby,
  • odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej (rekuperacja),
  • ogrzewanie za pomocą pomp ciepła, optymalnie dostosowane to potrzeb technologicznych,
  • panele słoneczne do podgrzewania wody technologicznej i użytkowej.

Trudno znaleźć taką właściwość hali stalowej, która miałaby negatywny wpływ na zużycie zasobów energetycznych i środowisko naturalne. Dlatego zdecydowanie można je określić jako obiekty przyjazne planecie i człowiekowi. Wznoszenie hal stalowych z generalnym wykonawcą, dla którego ekologia i energooszczędność są ważne przyniesie inwestorowi wymierne korzyści w trakcie budowy i użytkowania.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2025 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.