Firmy, które rozwijają się i podejmują nowe wyzwania, często potrzebują do rozwinięcia swojego biznesu nowej przestrzeni. Decydując się na budowę hali stają przed wyzwaniem, zarówno projektowym, jak i logistycznym, ale również wymagającym eksperckiej wiedzy z zakresu budownictwa przemysłowego, norm czy przepisów prawnych. Borykają się z tymi problemami samodzielnie lub odkładają budowę na później. Coraz częściej jednak wśród inwestorów padają opinie, że - zamiast zwlekać lub eksperymentować z budową - lepiej jest zatrudnić generalnego wykonawcę, który podejmuje się kompleksowej realizacji.
Na czym polega generalne wykonawstwo hal przemysłowych
Generalne wykonawstwo to usługa, którą oferują firmy z bogatym doświadczeniem i zapleczem, pozwalającym na całościową realizację usługi budowy obiektu przemysłowego. Przed podpisaniem umowy generalny wykonawca wraz z inwestorem określają zakres prac, prawa i obowiązki stron, sposób odbioru - zarówno częściowego, jak i końcowego, a także terminy realizacji i oczywiście cenę. W ten sposób klient ma gwarancję, że wszystkie wymagania odnośnie nowej inwestycji będą zrealizowane zgodnie z jego oczekiwaniami.
Jaki jest zakres prac generalnego wykonawcy obiektów przemysłowych?
W zakres prac generalnego wykonawcy wchodzi kompleksowa realizacja usługi, zgodnie z zakresem określonym umową. Najczęściej są to:
projektowanie,
- zapewnienie kierownika budowy,
- prowadzenie dziennika budowy,
- prefabrykacja elementów konstrukcyjnych,
- dostarczenie materiałów budowlanych,
- kompleksowy montaż hali,
- prace instalacyjne i wykończeniowe w umówionym zakresie,
- kontrola jakości, w tym niezbędne protokoły i badania materiałowe,
- przygotowanie dokumentacji powykonawczej,
- uczestnictwo w odbiorach jednostek nadzoru.
Samodzielna budowa hali - czy warto?
Oczywiście firma może realizować inwestycję samodzielnie, angażując swoich pracowników, lub podnajmując firmy podwykonawcze i koordynując wszystkie prace. W ostatecznym jednak rozrachunku, jak zauważają często inspektorzy budowlani, odbierający hale i inne obiekty przemysłowe, prace realizowane bez odpowiedniego przygotowania i doświadczenia trwają dłużej, są bardziej kosztowne, a także zawierają wiele błędów wykonawczych. Często zdarza się, że pracownicy Inspektoratu Budowlanego kwestionują braki w dokumentacji, lub znaczące rozbieżności pomiędzy projektem a realizacją.
Generalny wykonawca obiektów przemysłowych - wykorzystaj jego doświadczenie
Generalny wykonawca hal przemysłowych to firma z bogatym doświadczeniem, popartym realizacją wielu projektów. Posiada własne zaplecze projektowe oraz wykwalifikowaną załogę z uprawnieniami niezbędnymi do wykonywania zleconych prac. Poprzez współpracę ze sprawdzonymi dostawcami, dotrzymywanie najwyższych standardów jakościowych oraz terminów zgodnie z ustalonym harmonogramem, dba również o obniżenie kosztów inwestycji. Zatrudniając generalnego wykonawcę, inwestor otrzymuje gwarancję kompleksowo wykonanej, wysokiej jakości usługi.