Montaż hali stalowej nie jest najłatwiejszym zadaniem, a wszystko w dużej mierze zależy nie tylko od zastosowanych materiałów, ale przede wszystkim podłoża. Jeśli nie zostanie ono dobrze i prawidłowo przygotowane, to po jakimś czasie konstrukcja może ulec uszkodzeniu, a co gorsza może stanowić zagrożenie.
Przygotowanie działki pod budowę hali stalowej
Kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu hali stalowej jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Ten aspekt leży w gestii inwestora i to on powinien wyrównać cały obszar, na którym hala ma zostać zamontowana. Odpowiednio ukształtowana powierzchnia pozwala na sprawne, szybkie i co ważniejsze bezpieczne wzniesienie konstrukcji, a wyrównanie terenu budowy musi być przeprowadzone profesjonalnie. Na miejscu podczas montażu hali będzie pracować zespół monterów i będzie dużo sprzętu budowlanego. Dobre podłoże pozwoli na sprawne poruszanie się dźwigów, podnośników, a także aut ciężarowych i dostawczych, które będą rozładowywać poszczególne elementy.
Dlaczego przygotowanie podłoża pod montaż hali jest takie ważne?
Źle przygotowany plac budowy może nieść wiele zagrożeń, które negatywnie odbiją się na całej inwestycji. Przede wszystkim może to doprowadzić do:
- opóźnienia pracy,
- zagrożenia życia pracowników montujących halę,
- awarii sprzętu budowlanego,
- powstania niestabilnej konstrukcji.
Na placu budowy wszystko musi być przygotowane i nie może stanowić zagrożenia dla osób tam się znajdujących. "Każda nierówność może prowadzić do przerwania prac, a tym samym opóźnień w realizacji projektu" - potwierdza to kierownik budowy, który zrealizował już setki projektów związanych z montażem hal stalowych. Źle przygotowany teren może przyczynić się do opóźnień w montażu hali i większych wydatków, a tym samym frustracji inwestorów.
O czym pamiętać przygotowując plac budowy pod montaż hali stalowej?
Równy teren nie wystarczy, aby prace przy montażu hali przebiegały sprawnie. Ważne jest też, by oznaczyć i ogrodzić plac, bo takie są wymagania prawne. Dla sprawnego i bezproblemowego przebiegu prac muszą być wyznaczone odpowiednie obszary, dzięki temu wszystkie rozładunki, przeładunki i montaż będą przebiegać bez zakłóceń. Na placu powinien znaleźć się też obszar dla prefabrykowanych materiałów budowlanych, który zostanie umiejscowiony z dala od dróg i hali. Powierzchnia pod magazyn musi być dobrze wypoziomowana, aby nie uległa uszkodzeniu w wyniku na przykład ulewnych opadów deszczu. Elementy konstrukcyjne są dowożone autami dostawczymi, dla których musi być przygotowana odpowiednio ubita droga. Nie wolno zapomnieć też o pomieszczeniach socjalnych dla pracowników.