Korozja jest jednym z największych problemów konstrukcji stalowych. Wpływa ona przede wszystkim na bezpieczeństwo, ale również na funkcjonalność, użyteczność i żywotność obiektu budowlanego. W przypadku hal, które są z reguły użytkowane jako obiekt gospodarczy, który jest narzędziem do generowania przychodu, może powodować podwyższenie kosztów utrzymania i zwiększenie nakładów na remonty, a co za tym idzie – obniżenie wyniku finansowego. Dlatego zabezpieczanie konstrukcji hali stalowej przed korozją jest działaniem, które musi być uwzględnione już na etapie projektowania obiektu.
Projektowanie i budowa konstrukcji hali stalowej a zabezpieczenie przed korozją
Generalny wykonawca ma świadomość, że przy budowie hal stalowych proces zabezpieczania ich konstrukcji zaczyna się już w trakcie projektowania. Dlatego niezależnie, czy buduje na podstawie projektu własnego, czy zaproponowanego przez architekta, zwraca uwagę na odpowiedni dobór materiałów konstrukcyjnych. Sprawdza też projekt pod kątem występowania pułapek korozyjnych, czyli miejsc szczególnie narażonych na zanieczyszczenia i zawilgocenia, powodujące rozwój korozji.
W trakcie realizacji projektu ważnym elementem pracy generalnego wykonawcy jest kontrola połączeń konstrukcyjnych i naprężeń powstających w czasie spawania. Jeśli oba te etapy poddawane będą szczególnemu nadzorowi, zwiększa się szansa na wyeliminowanie procesu korodowania konstrukcji w czasie użytkowania hali stalowej.
Sposoby zabezpieczania konstrukcji hali stalowej przed korozją
Konstrukcję hali stalowej zabezpiecza się przed korozją poprzez zastosowanie jednej z dwóch technologii: ocynkowania lub malowania. Oba te sposoby uważane są za tak samo skuteczne. Generalny wykonawca będzie w stanie skutecznie doradzić, który z nich korzystniej wybrać w przypadku konkretnej hali stalowej.
Malowanie jako metoda antykorozyjna
Zabezpieczając konstrukcję hali stalowej przed korozją poprzez malowanie, zdecydować można się na dwie technologie: malowanie na mokro oraz malowanie proszkowe. Jest to rozwiązanie korzystne cenowo, dość łatwe i szybkie w wykonaniu, a dodatkowo daje ono możliwość indywidualnego wyboru kolorystki hali. Aby powłoka zabezpieczająca spełniała swoją funkcję, należy szczególnie starannie przeprowadzić proces przygotowania do malowania. Powierzchnie muszą być odpowiednio oczyszczone, odpylone i odtłuszczone.
Należy też doprać odpowiedni rodzaj farby, który zapewni pożądaną trwałość zabezpieczeń i nie będzie miał negatywnego wpływu na realizowane w hali procesy.
Zabezpieczenie antykorozyjne poprzez proces ocynkowania
Ocynkowanie konstrukcji salowej jest bardzo trwałym zabezpieczeniem antykorozyjnym. Jest to proces wieloetapowy, na który składają się:
- odłuszczanie,
- trawienie,
- płukanie,
- topnikowanie,
- cynkowanie,
- pasywacja.
Ostatnim, bardzo ważnym etapem zabezpieczania przed korozją poprzez ocynkowanie jest chłodzenie konstrukcji.
Należy pamiętać, że trwałość ocynku zależy od warunków, jakie panują wewnątrz hali, oraz grubości poddanych zabezpieczaniu profili stalowych.
Jeśli macie Państwo wątpliwości, którą metodę wybrać, warto zasięgnąć porady doświadczonego generalnego wykonawcy, który miał już do czynienia zabezpieczaniem przed korozją konstrukcji hal stalowych w różnego rodzaju obiektach.