Projekt hali stalowej jest dostosowywany do aktualnych potrzeb procesów, które będą niej realizowane. Ale pamiętać należy o tym, że stosowane dziś technologie za kilka lat mogą nie by już opłacalne, zbyt wolne, za mało wydajne. Będą więc wymagać zastosowania nowych maszyn i urządzeń, które pomogą zautomatyzować produkcję, świadczenie usług, czy obsługę klientów. Dlatego już na etapie projektowania warto przewidzieć możliwość rozbudowy i modernizacji hali stalowej, aby dalej z powodzeniem mogła służyć procesowi, dla którego została wybudowana.
Założenia architektoniczne, które sprzyjają wdrożeniu automatycznych rozwiązań
Zastosowanie maszyn i urządzeń, które zautomatyzować mają dotychczasowy proces, wymaga przede wszystkim odpowiednio dużej przestrzeni. Szybką możliwość jej zwiększenia oferują konstrukcje modułowe. Pozwolą one na zaadaptowanie wnętrza hali do zmieniających się wymagań. Być może konieczne okaże się zainstalowanie automatycznego transportu wewnętrznego, suwnic, czy robotów przemysłowych, których ramiona unoszą się na dużą wysokość. Warto więc od samego początku zadbać o to, żeby projektowana hala była odpowiednio wysoka, a bryła pozwoliła na łatwe i ekonomiczne zwiększenie powierzchni.
Pamiętajmy o tym, że automatyzację zapewniają często urządzenia duże i ciężkie. Aby w przyszłości móc je ustawić a hali, najlepiej już od początku zaplanować wzmocnioną posadzkę, która wytrzyma duże obciążenia, zarówno wwożących nowe maszyny pojazdów, jak i samych automatów. Koniecznie przewidzieć trzeba w niej kanały kablowe, aby nie było konieczności kucia istniejącej posadzki i robienia nowej.
Projektując instalację elektryczną, nie wolno też zapomnieć o zapasie mocy i rozbudowanej infrastrukturze elektrycznej. Pozwoli to na natychmiastowe podłączenie większej liczby maszyn i urządzeń, a rozszerzona sieć internetowa umożliwi sprawne sterowanie urządzeniami. W tym przypadku należałoby jeszcze pomyśleć o cyberbezpieczeństwie. Sieci przemysłowe też należy zabezpieczać przed atakami hakerskimi, które mogłyby sparaliżować wdrożoną automatyzację.
Co zrobić, aby automatyzacja przyczyniła się do zrównoważonego rozwoju?
Przy okazji automatyzacji procesów nie wolno zapominać o ekologii. Do zmniejszenia wpływu tego, co dzieje się w hali stalowej na środowisko, mogą znacznie się przyczynić:
- automatyczne sterowanie oświetleniem, wentylacją i ogrzewaniem, w zależności od potrzeb obiektu,
- odzysk ciepła z maszyn (rekuperacja), którym ogrzać można wnętrze hali,
- instalacja alternatywnych źródeł energii, które pokryją zwiększone zapotrzebowanie na prąd po zainstalowaniu dodatkowych maszyn.
Zautomatyzować można nie tylko procesy produkcyjne. Warto pomyśleć także o obsłudze przez roboty magazynów wysokiego składowania. Obniży to zużycie gazu koniecznego do napędzania wózków widłowych, oraz zredukuje emisję spalin.
Projektując halę stalową z myślą o przyszłej automatyzacji, zadbajmy o odpowiednie wymiary, modułowość konstrukcji i zapasy mocy w infrastrukturze. Dzięki temu będzie ona z powodzeniem służyła celom, dla których powstała, nawet jeśli realizowane tam procesy trzeba będzie zmodyfikować.