Jaka jest rola i zadania generalnego wykonawcy na placu budowy

Jaka jest rola i zadania generalnego wykonawcy na placu budowy

Realizacja inwestycji budowlanej wiąże się często z ogromnym stresem i masą obowiązków. Coraz częściej zleca się jej wykonanie generalnemu wykonawcy, który dzięki pełnemu profesjonalizmowi i doświadczeniu jest w stanie oddać budynek w spodziewanym terminie. Kim jest generalny wykonawca budynku oraz jakie są jego zadania? Dowiesz się z naszego artykułu.

 

Jaka jest rola generalnego wykonawcy?

 

Mianem generalnego wykonawcy najczęściej określa się przedsiębiorstwo, które przyjmuje zlecenie wykonania inwestycji w kompleksowy sposób. Dzięki temu nie ma konieczności zatrudniania kilku firm, które zajmą się różnorodnymi pracami i sprawowania nad nimi nadzoru. Generalny wykonawca inwestycji musi zadbać o zgodność pracy z planami budowy, od postawienia budynku do jego wykończenia. To ogromny komfort i wiele korzyści dla inwestora. Nie ma konieczności oczekiwania na poszczególne ekipy budowlane, dzięki temu nie ma przestojów, które wpływają na termin oddania inwestycji do użytku.

Co istotne, generalny wykonawca inwestycji musi realizować zadania zgodnie z przepisami prawa budowlanego. To nadzór, kontrolowanie, koordynowanie, a także dopełnienie wszelkich formalności z tym związanych.

 

Jakie zadania realizowane są przez generalnego wykonawcę?

 

Inwestor wybierając generalnego wykonawcę, podpisuje z nim umowę, w której zobowiązuje się on do wykonania prac budowlanych i wykończeniowych, ale również dopełnienia niezbędnych formalności. Wśród zadań generalnego wykonawcy należy wskazać załatwienie i dopilnowanie wszystkich formalności związanych z inwestycją, a także przygotowanie kosztorysów i propozycji zakupu materiałów. Dodatkowo to właśnie generalny wykonawca mus ustalić warunki finansowe z pracownikami, a także zadbać o odpowiedni podział prac i dostarczyć sprzęt oraz maszyny. Jego obowiązkiem jest również nadzór i kontrola nad pracami. Jeśli generalny wykonawca zatrudnia do wykonania prac podwykonawców, to on odpowiada za całość wykonanych prac, zgodnie z zawartą umową. Do jego obowiązków należy odpowiednie zabezpieczenie placu budowy, dlatego to również on odpowiada za szkody, które mogą się przydarzyć.

Ze względu na sprawny przebieg prac i gwarancję odpowiedniego wykonania robót coraz więcej osób decyduje się powierzyć pracę budowlane generalnemu wykonawcy. To rozwiązanie wygodne dla inwestora, który nie musi martwić się nadzorem, zakupami czy formalnościami, a także sprawnością przebiegu prac. Generalny wykonawca ma obowiązek dopełnić terminów określonych w umowie.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2023 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.