Hale stalowe z reguły wykończone są dachem płaskim. Jest to konstrukcja, której nie służą nadmierne obciążenia, niezależnie od tego, w jakiej technologii wykonany został dach. Zastoiny wody na jego powierzchni mogą doprowadzić do przecieków, a w przypadku ulewnych deszczy, również do poważnych uszkodzeń, z zarwaniem się dachu włącznie. Zalegająca na dachu woda może też spowodować oddzielanie się łączeń pokrycia dachowego, albo rozszczelnienie obróbek wokół takich elementów dachowych jak czerpnie, wyrzutnie, kominy albo świetliki dachowe. Dlatego projektując halę stalową obowiązkowo przewidzieć należy odwodnienie dachu.
Rodzaje odwodnienia dachu hali stalowej
Płaskie dachy hal stalowych mogą być odwadniane na dwa sposoby. W zależności od parametrów hali i warunków otoczenia projektant może zdecydować się na odwodnienie grawitacyjne albo podciśnieniowe. Różnią się one sposobem, w jaki zbierająca się na dachu woda przepływa przez instalację.
Odwodnienie grawitacyjne płaskiego dachu hali stalowej
System działania tego typu odwodnienia jest bardzo prosty. Równomiernie na powierzchni dachu rozmieszczone są spusty dachowe, do których podłączone są piony. Dzięki zaprojektowanym spadkom otwory spustowe znajdują się nieco poniżej niż średnia powierzchnia dachu, woda więc przemieszcza się w ich kierunku dzięki sile grawitacji. Następnie rurami o odpowiednim spadku, które wypełnia tylko częściowo, odprowadzana jest w dół do kanalizacji deszczowej biegnącej np. pod podłogą hali.
System ten jest prosty w montażu. Występują w nim wyłącznie standardowe połączenia kielichowe, a elementy z których jest zbudowany są relatywnie tanie w porównaniu z systemem podciśnieniowym. Aby odwonienie grawitacyjne funkcjonowało bez zakłóceń, konieczne jest regularne czyszczenie wpustów i rur, gdyż wraz z wodą do pionów dostają się zanieczyszczenia, jak chociażby zalegające na dachu liście czy inne drobne elementy.
Odwodnienie podciśnieniowe – zaawansowany sposób odprowadzania wody z dachu płaskiego
W przypadku odwodnienia podciśnieniowego ruch wody wymuszany jest przez podciśnienie, jakie powstaje dzięki umieszczeniu przegród we wpustach przegród, ograniczających ilość powietrza dostającego się do systemu. Woda opadająca w dół rurą spustową wypełnia ją całkowicie, oraz powoduje powstawanie przy wlocie podciśnienia, które wykorzystywane jest do zasysania wody z dachu. Podciśnienie wymuszające ruch wody sprawia, że rury nie muszą posiadać dużego spadku, co znacznie uławia optymalne wykorzystanie przestrzeni podsufitowej w hali.
Ma ono jeszcze jedną zaletę – dzięki sile przepływu zachodzi samoczyszczenie rur, a konserwacja systemu nie musi być tak częsta, jak w przypadku odwodnienia grawitacyjnego. Niestety elementy użyte do budowy tego systemu są dość kosztowe – muszą zostać zastosowane rury z polietylenu o dużej gęstości, które pozwolą się szczelnie połączyć poprzez zgrzanie.
Czym się kierować wybierając odwodnienie dachu hali stalowej?
Do kluczowych parametrów, determinujących decyzję, jakie odwodnienie należy zastosować należą:
- warunki pogodowe i środowiskowe w których zlokalizowana została hala,
- wielkość obiektu,
- dopuszczalna obciążalność dachu,
- budżet inwestycji (odwodnienie podciśnieniowe jest znacznie droższe od grawitacyjnego),
- powierzchnia zlewni (odwonienie grawitacyjne wymaga mniejszej zlewni niż podciśnieniowe).
Niezależnie, który rodzaj odwodnienia zostanie wybrany, pamiętać należy, że ze względów bezpieczeństwa hala stalowa powinna posiadać również awaryjne odwodnienie dachu. Niestety w przypadku gwałtownych i długotrwałych opadów każdy z wyżej opisanych systemów może okazać się niewystarczający.