Ogrzewanie biurowca - omówienie możliwych sposobów

Ogrzewanie biurowca - omówienie możliwych sposobów

Ogrzewanie biurowca może odbywać się za pomocą różnych technologii. Możemy wybrać tradycyjne metody ogrzewania, które polegają na spalaniu oleju opałowego lub gazu, a także wykorzystaniu energii elektrycznej. Dostępne są także bardziej nowoczesne sposoby, takie jak korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Mają one swoje zalety i wady. Dzięki temu każdy może znaleźć rozwiązanie, które będzie spełniać jego potrzeby.

 

Tradycyjne metody ogrzewania biurowca

 

Ogrzewanie biurowca może odbywać się za pomocą Miejskich Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej. Takie rozwiązanie jest bezpieczne i wygodne. O stan wszelkich urządzeń dba przedsiębiorstwo energetyczne. Gwarantuje ono także stabilność dostaw ciepła. Jest to metoda przyjazna dla środowiska, ponieważ znacznie ogranicza ilość niewielkich kotłowni, a paliwo w niej spalane jest odpowiedniej jakości. Cały proces spalania podlega ścisłej kontroli. Niestety, ogrzewanie biurowca w ten sposób jest dość kosztowne. Dodatkowo w niektóre miejsca nie docierają instalacje ciepłownicze.

Biurowiec można ogrzać także za pomocą gazu ziemnego. Kotły kondensacyjne współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Gaz ziemny to czyste paliwo, które jest w pełni bezpieczne. By móc korzystać z tego typu ogrzewana, należy przyłączyć budynek do sieci gazowej. Droższą, ale także dostępną opcją, jest spalanie płynnego gazu lub oleju opałowego. Wymagają one jednak specjalnego magazynowania tych paliw.

Ogrzewanie elektryczne jest proste w obsłudze i bezpieczne. Do wyboru są dwie opcje: zewnętrzna sieć energetyczna oraz fotowoltaika. Pierwsze z nich wiąże się z dość dużymi kosztami, które zależą od cen energii elektrycznej. Przez zwiększenie konsumpcji energii elektrycznej, możemy spodziewać się blackoutów, czyli przerw w dostawie energii.

 

Nowoczesne metody ogrzewania biurowców

 

Ogrzewanie biurowca może się odbywać także za pomocą odnawialnych źródeł energii. OZE zapewnia ekologiczne, tanie i czyste ogrzewanie. Do wyboru są różne instalacje:

  • panele fotowoltaiczne,
  • pompy ciepła.

Koszty ich budowy są wysokie, jednakże z racji rosnących cen energii elektrycznych, są coraz częściej wybierane przez właścicieli biurowców. Instalacje OZE znacznie zmniejszają koszty ogrzewania. Pompy ciepła działają niezależnie od pogody. Ciepło do ogrzewania budynku pobierane jest z wnętrza ziemi. Jego temperatura jest niezmienna przez cały rok. Ogrzewanie za pomocą OZE wiąże się z tańszą eksploatacją oraz brakiem przerw w dostawach energii.

 

Biurowce plusenergetyczne stają się standardem

 

Nowoczesne biurowce budowane są za pomocą najwyższej jakości materiałów budowlanych. Opierają się one na własnej produkcji energii. Korzystają one z OZE, a także rozwiązań mieszanych. Odpowiednio zaprojektowane budynki oraz rozmieszczone okna ograniczają straty cieplne. Są one ocieplane grubą warstwą termoizolacyjną. Na dachach umieszczane są rośliny, które zapobiegają przegrzewaniu budynku oraz wychładzaniu.

 

Odpowiednie źródło ogrzewania budynku najlepiej jest więc wybrać już na etapie projektowania biurowca. Po przeprowadzeniu i skalkulowaniu dostępnych w danym miejscu możliwości, projektant biurowca od razu zaimplementuje najkorzystniejsze rozwiązania dla Klienta. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.