Określenie typu organizacji produkcji celem zaprojektowania odpowiedniej hali produkcyjnej

Określenie typu organizacji produkcji celem zaprojektowania odpowiedniej hali produkcyjnej

Budowa hali to przedsięwzięcie wymagające dużych nakładów finansowych i logistycznego zaplanowania. Przy podejmowaniu takiej inwestycji należy dokładnie określić typ produkcji, którą hala będzie obsługiwać. Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i efektywności produkcji. Jak zatem zakwalifikować rodzaj swojej produkcyjnej działalności w kontekście doboru wielkości hali?

 

Typ organizacji produkcji? Dlaczego jest tak ważny?

 

Rodzaj wytwarzanych produktów, skala oraz ich przeznaczenie w dużym stopniu definiują pojęcie typu organizacji produkcji. Jest to stopień zaawansowania danego stanowiska lub linii produkcyjnej. Najważniejszym elementem jest określenie ilości i zakresu wytwarzanego asortymentu, od której zależy częstotliwość wprowadzanych zmian na stanowisku produkcyjnym. Budowa hali produkcyjnej powinna uwzględniać zakres produkcji, który dzieli się na 3 grupy: produkcja indywidualna, produkcja seryjna i produkcja masowa.

Nie należy jednak generalizować i prostolinijnie przyporządkowywać typów grup produkcyjnych do wielkości hali. Często bowiem bywa tak, że produkcja indywidualna wymaga większej hali niż produkcja masowa np. ktoś ktoś buduje jachty, to potrzebuje więcej przestrzeni niż producent długopisów. Należy więc wziąć pod uwagę nie tylko wielkość produkcji, ale również typ jej organizacji i rodzaj asortymentu.

 

Typy produkcji - 3 rodzaje

 

Produkcja indywidualna bardzo rzadko odbywa się za pomocą linii produkcyjnych. Najczęściej są to wyższej klasy unikalne produkty wytwarzane ręcznie, a to z kolei sprawia, że ich liczba ograniczana jest zazwyczaj do kilku sztuk.

Produkcja seryjna dzieli się na drobnoseryjną, średnioseryjną i wielkoseryjną. Jej charakterystyczną cechą jest możliwość przezbrojenia linii i urządzeń po zakończeniu wytwarzania danej serii do wytwarzania serii produktów o innych parametrach. Produkcja odbywa się w seriach z dokładnie określoną liczbą egzemplarzy.

Produkcja masowa z kolei polega na wytwarzaniu bardzo dużej ilości produktów, których parametry nie podlegają zmianie Dzięki temu linia produkcyjna również nie wymaga przezbrajania. W tym przypadku jest zachowana ciągłość produkcyjna. Standaryzacja asortymentu sprawia, że linie są w stanie wytworzyć bardzo dużą ilość danego produktu w krótkim czasie.

Organizacja i planowanie hali powinno uwzględnić typ i ilość wytwarzanego towaru. Dużą uwagę należy poświęcić także budowie hali magazynowej. Niekiedy produkcja masowa małych produktów wymaga większej przestrzeni na przechowywanie, niż na samą produkcję.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.