Budowa hali magazynowej to dość kosztowne przedsięwzięcie. Dlatego ważne jest, aby oddaną do dyspozycji przestrzeń wykorzystać możliwie jak najdokładniej. Dzięki temu zminimalizuje się koszty eksploatacji, a w przypadku hal wznoszonych pod wynajem dla wielu użytkowników – zmaksymalizuje przychody i zwiększy ilość najemców. Aby było to możliwie już na etapie projektowania wykonać trzeba szczegółową analizę potrzeb, a na podstawie tej analizy – efektywnie zaplanować przestrzeń odkładczą, drogi transportowe, oraz zaprojektować bezkolizyjne i ergonomiczne przepływy.
System składowania odpowiedzią na potrzeby magazynowe
Jeśli określone zostały już szczegółowe wymiary magazynu, kolejnym krokiem jest jego podział na strefy: przyjęć, magazynowania, kompletacji, wysyłek. Oczywiście najwięcej miejsca zajmować będzie przestrzeń do przechowywania towaru. Warto zastanowić się, jaki system składowania najbardziej będzie odpowiadał ilości, jakości i gabarytom magazynowanego towaru. Do wyboru jest kilka systemów magazynowych, spośród których do najpopularniejszych należą:
- regały paletowe, zapewniające dostęp do wszystkich palet z korytarza roboczego,
- regały przesuwne, poruszające się po zainstalowanych w posadzce prowadnicach, co umożliwia utworzenie korytarza roboczego w dowolnym miejscu,
- regały wjezdne, gdzie wózek wjeżdża do wnętrza regału, przeznaczone do obsługi magazynu w systemie FIFO lub LIFO,
- regały wysokiego składowania, umożliwiający korzystne wykorzystanie wysokich hal magazynowych,
- regały satelitarne, zautomatyzowana wersja regałów wjezdnych, w których wózek zastąpiony jest automatyczną platformą,
- regały przepływowe, w których towar samoczynnie przesuwa się do przodu w miarę wydawania.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednym magazynie zastosować kilka systemów. Wszystko zależy od potrzeb użytkowników, ale powinno zostać poprzedzone dogłębną analizą wykonalności i opłacalności.
Automatyzacja procesu magazynowania
Prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni magazynowej nie jest jedynym warunkiem optymalnego wykorzystania magazynu. Nie wystarczy dobrze rozstawić towar. Trzeba jeszcze efektywnie go przemieszczać i bezbłędnie nim zarządzać. W tym celu wykorzystywane są nowoczesne technologie.
Do przemieszczania towaru coraz częściej używane są roboty, automaty oraz bezobsługowy system transportu wewnętrznego. Mogą być to rolki lub pasy transportujące, wózki albo platformy samojezdne. Żeby jednak proces ten był możliwy, konieczne jest wyeliminowanie błędów w identyfikacji towarów. Umożliwia to na przykład technologia RFID i skanery kodów kreskowych.
W dzisiejszych magazynach nie ma też konieczności manualnego zarządzania przestrzenią. Rolę tę przejęły systemy WMS (Warehouse Management System), usprawniające procesy składowania i optymalizujące wykorzystanie powierzchni w magazynie.
Wyposażając magazyny i zapewniając oprogramowanie do ich obsługi, nie wolno jednak zapominać, że najważniejsze w nich jest absolutne bezpieczeństwo pracujących tam ludzi. Dlatego przestrzenie magazynowe powinny być również odpowiednio oświetlone, ogrzewane lub chłodzone, w zależności od potrzeb, wentylowane oraz wyposażone w znaki i instalacje gwarantujące bezpieczną pracę.