Budowa hali może być wykonana na dwa sposoby - metodą gospodarczą lub po podpisaniu umowy z generalnym wykonawcą. Jakie są plusy i minusy drugiego rozwiązania? Okazuje się, że realizacja przedsięwzięcia z generalnym wykonawcą często jest bardzo dobrym wyborem.
Obowiązki generalnego wykonawcy przy budowie hali
Generalny wykonawca to podmiot w całości odpowiedzialny za realizację harmonogramu budowy hali. Co więcej, jest również współodpowiedzialny za nadzorowanie prac podwykonawców. W przypadku budowy hali stalowej i powierzenie wszystkich zadań na generalnym wykonawcy, na jego barkach spoczywa wtedy dbałość o:
- wykonanie prac ziemnych oraz fundamentowych
- wykonanie i montaż konstrukcji stalowej, a także obudowy lekkiej z płyt warstwowych lub blachy trapezowej
- montaż stolarski okiennej, świetlików dachowych oraz bram
- wykonanie posadzki
- sporządzenie dokładnej dokumentacji z przeprowadzonych prac
Jak widać, powierzenie budowy hali generalnemu wykonawcy oznacza, że klient otrzymuje w zasadzie gotowy produkt.
Budowa hali z generalnym wykonawcą ma przede wszystkim wiele zalet
Minimum formalności dla inwestora
Co do zasady, generalne wykonawstwo hali to usługa kompleksowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu, inwestor jest znacznie odciążony od skomplikowanych formalności. Nie musi dbać o nadzór nad etapami prac budowlanych ani sprawdzać ich zgodności z wymogami technicznymi. Ekspert z firmy zajmującej się branżą budowlaną zauważa: „Generalny wykonawca staje się dla inwestora kimś w rodzaju opiekuna projektu i przeprowadza całą inwestycję od A do Z”. To bez dwóch zdań duża wygoda.
Niższy koszt inwestycji
Kolejną zaletą jest obniżenie kosztów budowy hali, . Ponieważ generalny wykonawca negocjuje warunki wykonania prac z podwykonawcami, często możliwa staje się optymalizacja kosztów. Opiekun projektu dąży do tego, by znaleźć idealny kompromis pomiędzy ceną materiałów i usług a terminowością i jakością przeprowadzanych prac. W konsekwencji inwestor może zamknąć budżet z wynikiem dodatnim.
Wysoka jakość wykonania
Wybór doświadczonego generalnego wykonawcy sprawia, że budowa hali przebiega zgodnie z najwyższymi standardami. Generalny wykonawca jest odpowiedzialny za wybór najlepszych możliwych materiałów dla realizacji zamierzonej koncepcji. Co więcej, całkowicie koordynuje prace tak, by zostały wykonane w odpowiednim czasie, a odbiory przyjęte w terminie. Wysoka jakość realizowanych inwestycji to wizytówka każdego generalnego wykonawcy.
Czy budowa hali z generalnym wykonawcą ma wady?
Czas trwania przetargu
Niekiedy znalezienie odpowiednio doświadczonego generalnego wykonawcy może potrwać. Czas poświęcony na realizacje przetargu dla niektórych wydaje się wadą. To prawda, że szczegółowe przedstawienie wymagańinwestora wymaga dodatkowych spotkań, ale koniec końców pomaga w uniknięciu nieporozumień i realizacji projektu zgodnego z oczekiwaniami.
Zapewnienie dostatecznego finansowania
Inwestor podpisujący z generalnym wykonawcą umowę na budowę hali, musi dysponować odpowiednim zapleczem finansowym. Już na dzień podpisania dokumentu potrzebne są środki dla zapewnienia ciągłości prac. W przypadku budowy metodami gospodarczymi, możliwa jest większa elastyczność finansowanie. Z drugiej strony, zabezpieczenie budżetu na poczet inwestycji nie zawsze jest wadą - pozwala z góry oszacować koszt całego przedsięwzięcia.