Budownictwo to jedna z dziedzin, które dynamicznie się zmieniają i zaskakują coraz bardziej nowoczesnymi technologiami. Obecne zmiany szeroko pojętej inżynierii lądowej wydają się mocno koncentrować w stronę ekologii, ochrony środowiska i maksymalizowania oszczędności energetycznej, co w obliczu dzisiejszej kondycji klimatycznej jest bardzo dobrym kierunkiem.
Co oznacza że biurowiec jest budynkiem pasywny ?
Biurowce pasywne nie są tym samym co budynki energooszczędne. Przymiotnik "pasywny" zawiera w sobie informację, o rozwiązaniach technologicznych i projektowych, które w sposób bierny wykorzystują gromadzoną energię, jednocześnie minimalizując zapotrzebowanie energetyczne budynku. Biurowce pasywne charakteryzują się świetną izolacją, nowoczesnymi systemami wentylacji i - przede wszystkim - bardzo niskim zapotrzebowaniem na ciepło. Jak to możliwe?
Aby wznoszona budowla stała się pasywną, trzeba ją uzbroić w ekologiczne i energooszczędne rozwiązania już podczas tworzenia projektu biurowca. Budynki nie stają się bowiem pasywne na etapie końca budowy, po zastosowaniu jakiś konkretnych rozwiązań instalacyjnych. Straty cieplne eliminuje się na przykład kształtem biurowca. Zgodnie z prawami matematyki i fizyki, najefektywniejszym (pod kątem zużycia energii) pomysłem na bryłę jest sześcian oraz inne prostopadłościany. W pasywnych budynkach projektuje się także rozwiązania sprzyjające maksymalnemu wykorzystaniu światła słonecznego. Na przykład:
- ogromne przeszklenia po odpowiednich stronach budynku,
- pomieszczenia biurowe w obwodzie,
- atrialne ciągi komunikacyjne.
Materiały do i niezbędne instalacje do budowy pasywnego biurowca
Razem z odpowiednim projektem, budynek pasywny musi zostać wzniesiony z odpowiednich materiałów, które bezpośrednio wpływają na izolację oraz poziom strat cieplnych. Surowce do termoizolacji muszą wyróżniać się najwyższą, ponadstandardową jakością, a okna odpowiednią konstrukcję. Specjaliści z wielu firm związanych z pasywnym budownictwem mówią jednogłośnie, że koszt takiej inwestycji wcale nie musi być znacznie większy niż w przypadku standardowej budowy.
Po wzniesieniu maksymalnie szczelnej i energooszczędnej bryły, trzeba zadbać o jej odpowiednią wentylację. Oczywiście należy zapomnieć o wymianie powietrza w ujęciu tradycyjnym, grawitacyjnym. W budynkach pasywnych stosuje się rekuperację, czyli wentylację mechaniczną i ponowne wykorzystanie ciepła z odprowadzanego powietrza aby nagrzać powietrze wprowadzane do środka. Razem z systemem chłodzącym oraz energotwórczym, taki system wentylacji ma swoją nazwę- HVAC (heating, ventilation, air conditioning). Biurowce pasywne bardzo często posiadają również instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy pompy geotermalne lub inne rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną.
Po naszpikowaniu budynku innowacyjnymi technologicznie systemami, należy je wszystkie skoordynować i zainstalować narzędzie do zarządzania, aby móc dostosowywać parametry do zmieniającego się otoczenia i czynników zewnętrznych. Systemy integrujące całokształt procesów wpływających na optymalne wykorzystanie energii to tzw. BMS czyli Building Management System.