Projektowanie hal magazynowych

Projektowanie hal magazynowych

Projektowanie hal magazynowych jest to obecnie jedna z najpopularniejszych usług w branży budowlanej. Projektowane są niewielkie albo wielkoobszarowe hale magazynowe, które często wykorzystywane są przez więcej, niż tylko jedno przedsiębiorstwo. Projektowanie hal magazynowych uwzględniać powinno ich przeznaczenie i charakterystykę branży, dla jakiej przeznaczony jest dany obiekt. Do jakich branż skierowana jest oferta?

 

Branża spożywcza, sprzedaż produktów przemysłowych, rolnictwo, duże sieci handlowe

 

Hale magazynowe znajdują zastosowanie między innymi w branży spożywczej. Drobny handel detaliczny najczęściej obsługiwany jest przez większe hurtownie, które zajmują się zaopatrzeniem sklepów na dużym obszarze. Projektowanie hal magazynowych dla tej branży związane jest z koniecznością uwzględnienia specyficznych warunków, w których przechowywane są produkty spożywcze. Hala magazynowa dla branży spożywczej powinna więc mieć między innymi wydzielone sektory do przechowywania produktów w warunkach chłodniczych i mroźniczych. Przepływ towarów przez halę magazynową jest zazwyczaj szybki, dlatego stosuje się w nich nowoczesne rozwiązania usprawniające pracę dedykowane do dystrybucji produktów spożywczych.

 

Z hal magazynowych korzystają również firmy zajmujące się sprzedażą wszelkiego typu produktów przemysłowych – od produktów AGD i RTV, urządzeń do budowy systemów pozyskiwania energii odnawialnej pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, przez artykuły budowlane, do ubrań. Różnorodność produktów przechowywanych w halach magazynowych przekłada się na konieczność zastosowania odpowiednich regałów wysokiego składowania o różnej wielkości i różnym maksymalnym udźwigu. Dla zaoszczędzenia miejsca w projektowanych halach magazynowych wykorzystywanych przez tego rodzaju przedsiębiorstwa często wykorzystuje się rozwiązania takie jak ruchome i zautomatyzowane regały.

 

W dużych sieciach handlowych hale magazynowe są najczęściej częścią większych centrów dystrybucyjnych, które zajmują się zaopatrzeniem sklepów w danym regionie. Centra te jednocześnie są miejscem, w których towar jest konfekcjonowany, zanim trafi do konkretnych miejsc sprzedaży.

 

Branża rolnicza ma dość specyficzne wymagania dotyczące hal magazynowych. Klasyczny sposób składowania towarów na regałach ma tu mniejsze znaczenie, niż w pozostałych branżach, choć oczywiście rozwiązanie takie również jest wykorzystywane. Szeroko stosuje się natomiast rozwiązania przeznaczone do przechowywania dużych ilości produktów sypkich takich jak zboża i pasze. Projektowana hala magazynowa przeznaczonych dla branży rolniczej powinna umożliwiać swobodny wjazd i poruszanie się maszynami rolniczymi.

 

Logistyka, przedsiębiorstwa zajmujące się importem i hale na wynajem

 

Hale magazynowe odgrywają szczególnie dużą rolę w branży logistycznej. Ze względu na bardzo szeroki zakres towarów, do których składowania są wykorzystywane, stosuje się w nich stosunkowo największą różnorodność rozwiązań technologicznych. Jednocześnie takie hale magazynowe pełnią też często funkcję składów celnych lub magazynów czasowego składowania, dlatego projekt hali magazynowej tego typu musi być dostosowany nie tylko do specyfiki pracy w konkretnej branży, ale również do wymogów prawa celnego.

 

Bardzo podobne zadania stawia się przed projektami hal magazynowych wykorzystywanymi przez przedsiębiorstwa zajmujące się importem towarów zza granicy. W tej branży hale magazynowe wykorzystywane są nie tylko do składowania towarów, ale również do ich pakowania, konfekcjonowania i wysyłki do dalszych odbiorców. Ze względu na to, że również w tym przypadku hala, albo jej część może być wykorzystywana jako magazyn czasowego składowania, konieczne jest zapewnienie ułatwionego dostępu do wszystkich magazynowanych towarów.

 

Bardzo ważnym odbiorcą projektów hal magazynowych jest branża zajmująca się ich budową i wynajmem na potrzeby mniejszych przedsiębiorstw, które często nie mogą pozwolić sobie na budowę własnego obiektu. Projekt hali magazynowej musi zapewniać możliwość łatwego i dowolnego podzielenia na mniejsze segmenty dla poszczególnych najemców. Muszą być dostosowane zarówno do potrzeb składowania towarów, jak i lekkiej produkcji.

 

Oczywiście na wymienionych wyżej przykładach lista branż, w których wykorzystywane są projektowane przez Nas hale magazynowe, się nie kończy. Znajdują one również zastosowanie w:

  • firmach kurierskich, w których pełnią jednocześnie funkcję sortowni,
  • branży farmaceutycznej i kosmetycznej, w których konstrukcja hali musi zapewniać możliwość szybkiej rotacji mniejszych partii towaru, przy jednoczesnym zapewnieniu przestrzeni do przechowywania go w zróżnicowanych pod względem temperatury warunkach,
  • przedsiębiorstwach zajmujących się sprzedażą fajerwerków i innych materiałów łatwopalnych, których cała hala, albo poszczególne jej segmenty muszą cechować się zwiększoną ognioodpornością i umożliwiać zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.