Projektowanie hal stalowych

Projektowanie hal stalowych

Projektowanie hal stalowych jest jedną z popularniejszych obecnie usług. To bardzo popularny typ konstrukcji w budownictwie przemysłowym i na potrzeby branży handlowo-usługowej. Lekkie konstrukcje charakteryzują się wieloma zaletami, które sprawiają, że wybiera je stale rosnąca liczba przedsiębiorców.

 

Hale stalowe – konstrukcja i najważniejsze zalety

 

Zasadnicza konstrukcja projektowanej hali stalowej jest dość prosta. Budynek ustawiony jest w zależności od wielkości i przeznaczenia na tradycyjnych fundamentach albo płycie fundamentowej. Elementami nośnymi hali stalowej są odpowiednio zaprojektowane i wykonane z połączonych ze sobą rur i kształtowników stalowych, zakotwiczone w posadzce słupy, wsporniki, elementy konstrukcji dachu i belki poziome, na których montowane jest poszycie hali stalowej. W zależności od wielkości i szczegółów wykończenia projektowana hala stalowa może powstać w kilka tygodni, do trzech miesięcy (duże, w pełni wykończone hale używane między innymi przez sieci supermarketów).

 

Różnice pomiędzy poszczególnymi typami hal stalowych dotyczą przede wszystkim dodatkowego wyposażenia. Hale mogą być wyposażone w rampę, nowoczesne doki przeładunkowe, albo tylko w bramę wjazdową z poziomu zero. W halach przeznaczonych do produkcji przemysłowej albo magazynowania towarów o dużej masie i gabarytach często dodatkowo umieszcza się w posadzce szyny i inne elementy, które umożliwiają montaż suwnicy i maszyn produkcyjnych.

 

W zależności od przeznaczenia projektowane hale stalowe mogą być wyposażone w dodatkowe, ponadstandardowe zabezpieczenia przeciwpożarowe i systemy wentylacyjne, chłodnie. W najprostszej wersji poszycie hali stanowi pojedyncza blacha stalowa. Hale wykorzystywane przez cały rok z reguły budowane są z wykorzystaniem płyt izolowanych. Nowoczesne hale stalowe to najczęściej budynki wyposażone we wszystkie niezbędne instalacje, które łatwo przystosować można do potrzeb magazynowania, handlu albo produkcji.

 

Wielką zaletą projektowanych hal stalowych jest szybkość ich budowy, która jest kilkukrotnie większa, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność już w kilka miesięcy, anawet tygodni od rozpoczęcia inwestycji. Hale stalowe mogą być łatwo dostosowywane do potrzeb różnego typu działalności. Modułowa konstrukcja nowoczesnych hal stalowych sprawia, że bardzo łatwo można wydzielić przestrzeń na pomieszczenia biurowe, techniczne, czy socjalne.

 

W jakich branżach wykorzystuje się hale stalowe?

 

Projektowanie hal stalowych musi od samego początku uwzględnić przeznaczenie danego budynku. Warto w związku z tym przyjrzeć się nieco dokładniej temu, w jakich branżach wykorzystywane są tego rodzaju konstrukcje. Powszechnie wykorzystuje się je na przykład w branży magazynowej – zarówno spożywczej, jak i przemysłowej. Towar w dzisiejszych czasach magazynuje się przede wszystkim na regałach wysokiego składowania. Wymusza to określoną konstrukcję hali, odpowiednią jej wysokość i nośność posadzki.

 

W nowoczesnych magazynach wykorzystuje się czasem regały automatyczne, co powoduje, że na etapie projektowania hali stalowej konieczne jest zastosowanie posadzki innego rodzaju. Niektóre hale w całości przeznaczone są do pracy w warunkach chłodniczych albo mroźniczych. Wymaga to zastosowania poszycia o zwiększonym parametrze izolacji termicznej. Hale używane w sektorze przetwarzania odpadów cechują się dość prostą konstrukcją. Bardzo ważna w ich przypadku jest natomiast posadzka, która musi być odporna na przenikanie szkodliwych związków do gruntu.

 

W sektorze produkcyjnym wykorzystuje się projekty hal stalowych dostosowane do montażu konkretnych linii produkcyjnych albo stosuje rozwiązania, które ułatwiają montaż maszyn. W tym przypadku istotną cechą konstrukcji hali stalowej jest jej odporność na długotrwałe drgania powodowane przez pracujące maszyny.

 

To oczywiście tylko niektóre przykłady wykorzystania hal stalowych w różnych gałęziach gospodarki. Możliwości tego typu konstrukcji i łatwość modyfikacji sprawiają, że ilość możliwych zastosowań hal stalowych jest praktycznie nieograniczona, jednak pewne rozwiązania trzeba przewidzieć już na etapie projektowania hali o konstrukcji stalowej.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.