Projektowanie i budowa hal sportowych

Projektowanie i budowa hal sportowych

Projektowanie i budowa hal sportowych to kompleksowe zadanie, które wymaga m.in. stworzenia odpowiedniego projektu zgodnie z wymaganiami inwestora, wybrania konstrukcji i materiałów budowlanych, zaplanowania wszelkich instalacji zarówno elektrycznych jak i sanitarnych. Firma Awiar zajmuje się kompleksowo projektem i budową hal sportowych o różnych przeznaczeniach. Sprawdź co warto wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji.

 

Konstrukcja hal sportowych

 

Konstrukcja hal sportowych oraz ich gabaryty zależą w główniej mierze od tego co będzie się znajdowało wewnątrz niej. Najczęściej wykonywanymi typami obiektów są:

  • sale sportowo-widowiskowe,
  • sale gimnastyczne,
  • hale tenisowe,
  • ujeżdżalnie,
  • kryte lodowiska.

Hala sportowa może być zbudowana z użyciem jednego z wielu rodzajów konstrukcji. Najbardziej tradycyjną metodą jest stworzenie konstrukcji murowanej z żelbetonowymi fundamentami i ścianami z cegły lub pustaków.

Innym popularnym typem konstrukcji jest tzw. hala łukowa stalowa lub wykonana z drewna. Łuki następnie pokrywane są właściwym materiałem, na przykład plandeką, płytą warstwową lub blachą. Tego typu hale są najczęściej używane w budowie hal piłkarskich czy kortów tenisowych. Warto jednak zauważyć, że tego typu rozwiązanie może powodować problemy z odpowiednim dociepleniem obiektu, które powinny być odpowiednio rozwiązane.

Kolejnym rodzajem są hale pneumatyczne, zwane balonami. Do utrzymania takiej konstrukcji wykorzystywane są powstałe z dwóch warstw specjalnego materiału poduszki powietrzne. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności wylewania fundamentów, czy uzyskiwania pozwolenia na budowę. Ponadto montaż jest bardzo szybki. Nowoczesne metody wznoszenia hal sportowych stosowane są świetną alternatywą do tradycyjnych technologii i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa, funkcjonalność i niskie koszty eksploatacji.

 

Jakie cechy powinna posiadać nowoczesna hala sportowa?

 

Nowoczesne hale sportowe powinny zapewniać optymalne warunki użytkowania, a także zachować odpowiednią estetykę. Optymalne warunki wiążą się przede wszystkim z utrzymaniem właściwej temperatury wewnątrz obiektu. Eksperci ds. projektów twierdzą, że kluczowym elementem w tym wypadku jest odpowiednio dobrany materiał, który będzie pokrywał halę. Materiał w zależności od przeznaczenia obiektu może być inny. Przy projektowaniu hali sportowej specjaliści zawsze zwracają uwagę na przepisy dotyczące konstrukcji hal sportowych - przykładowo regulacje prawne odnośnie stanowisk sędziowskich czy wielkości trybun. Niezwykle istotnymi elementami są również: właściwie dobrany system wentylacji, odpowiednie oświetlenie obiektu oraz spełnianie norm dotyczących bezpieczeństwa. Poza wyżej wymienionymi elementami związanymi z funkcjonalnością i bezpieczeństwem eksperci dokładają wszelki starań, aby zaprojektowane rozwiązanie było jak najbardziej ekonomiczne.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.