Projektowanie i budowa przetwórni spożywczych

Projektowanie i budowa przetwórni spożywczych

Każdy przyszły przedsiębiorca, który chce założyć własny biznes w branży przetwórczej, w pierwszej kolejności musi podjąć decyzję odnośnie tego, czym będzie zajmowała się jego firma. Następnym krokiem jest dopełnienie wszystkich czynności związanych z założeniem działalności oraz spełnienie wszystkich określonych wymogów w zakresie zakładanej firmy. O czym pamiętać projektując przetwórnię spożywczą w zakresie siedziby i procesów technologicznych?

 

Wielkość obiektu – kluczowy element sprawnie działającej przetwórni spożywczej

 

Jednym z najważniejszych czynników, wpływających na ostateczny kształt linii produkcyjnej oraz całego zaplecza technicznego przetwórni spożywczej jest wielkość obiektu, w którym będzie zlokalizowany zakład.

"Projektując wielkość zakładu, należy wziąć pod uwagę typ przetwórstwa oraz związane z nim procesy technologiczne, które mają bezpośredni wpływ nie tylko na określenie wielkości obiektu, ale też jego wyposażenia. Nie bez znaczenia pozostają tu również standardy i wymogi obowiązujące w procesie budowy." - mówi specjalista ds. projektowania przetwórni spożywczych z firmy Awiar.

Podczas projektowania rozkładu linii technologicznej należy wziąć też kwestie związane z bezpieczeństwem. Przestrzeń dostępna w obiekcie nie powinna być całkowicie zagospodarowana, ponieważ mogłoby to uniemożliwić prawidłową eksploatację maszyn oraz utrudniać ewentualną ewakuację z przetwórni.

 

Rodzaj produkcji, ilość pracowników i wydajność przedsiębiorstwa

 

Każda przetwórnia spożywcza wymaga zastosowania odpowiednich technologii. Zupełnie inne rozwiązania będą stosowane w przypadku produkcji soków, a inne w przypadku produkcji mrożonek. Różne będą także maszyny w zakładzie, który specjalizuje się obróbką mięsa czy warzyw. Właśnie dlatego jeszcze przed rozpoczęciem projektowania przetwórni, należy dokładnie określić profil swojej działalności. Tylko na tej podstawie możliwe będzie skompletowanie linii produkcyjnej oraz zaprojektowanie całej infrastruktury budynku.

Nie bez znaczenia pozostaje też ilość pracowników. Nawet najbardziej zautomatyzowana linia przetwórcza wymaga obsługi. Projektując przetwórnię spożywczą należy więc określić, ile osób wchodzi w skład zespołu oraz oszacować, jak liczba ta zmieni się wraz z rozwojem przedsiębiorstwa w przyszłości.

Pod uwagę trzeba wziąć również docelową wydajność przetwórni - jaka ilość produktów musi opuszczać linię, aby cele firmy zostały spełnione. Na tej podstawie dobierane są bowiem maszyny linii produkcyjnej, a to przekłada się na wielkość zakładu.

 

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę projektując przetwórnie spożywczą?

 

Projektując oraz przebudowując przetwórnie spożywcze należy pamiętać o przepisach ogólnych:

  • Zapewnić zaplecze niezbędne do utrzymania właściwej higieny personelu.
  • Powierzchnie, które pozostają w kontakcie z żywnością muszą być łatwe do czyszczenia oraz dezynfekcji.
  • Czyszczenie artykułów spożywczych musi być przeprowadzane w sposób higieniczny.
  • Trzeba dysponować odpowiednią ilością zimnej bądź ciepłej wody pitnej.
  • Temperatura w zakładzie musi być monitorowana oraz utrzymywać się na pożądanym poziomie.

Chcąc zaprojektować bądź przebudować przetwórnię spożywczą należy skorzystać z pomocy fachowców. Specjaliści z Awiar dobierają odpowiednie gabaryty oraz kształty zakładu tak, aby rozwiązanie było jak najbardziej ekonomiczne i optymalne. Uwzględniane są tu nie tylko aspekty technologiczne, ale także właściwe warunki pracy, takie jak temperatura powierza czy oświetlenie. Dzięki dobrze przemyślanej konstrukcji, każda przetwórnia może w maksymalnym stopniu wykorzystać powierzchnię wybudowanego obiektu.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.