Projektowanie i wznoszenie hal z myślą o ekologii

Projektowanie i wznoszenie hal z myślą o ekologii

Wznosząc nowoczesne hale z przeznaczeniem na produkcję, usługi lub handel nie sposób nie myśleć o ekologii. Architekci i generalni wykonawcy są świadomi, że również od nich zależy przyszłość naszej planety i jakość życia przyszłych pokoleń. Dlatego starają się ograniczyć wpływ projektowanych przez siebie obiektów na środowisko naturalne, co jest szczególnie ważne przy inwestycjach przemysłowych. Ale nie tylko gotowy obiekt powinien być ekologiczny. W sposób zrównoważony warto również planować i realizować proces budowlany. 

 

Jak projektować hale, aby były obiektami ekologicznymi? 

 

Ekologiczne podejście do powstawania hal zaczyna się jeszcze przed rozpoczęciem projektowania. Ważny jest już sam wybór lokalizacji. Warto umieścić swoją inwestycję tam, gdzie nie będzie miała ona krytycznego wpływu na otoczenie, oraz przeanalizować walory miejsca i wykorzystać wszystkie oferowane przez nie możliwości zapobiegania degradacji środowiska. 

Równie ważny jest wybór materiałów budowlanych – pochodzące z recyclingu (beton, szkło, stal, szkło, tworzywo sztuczne), przyczynią się do globalnej redukcji odpadów.  Ale istotne jest też, aby dopasować materiały do przewidywanego okresu wykorzystywania hali. Jeśli planowane jest użytkowanie co najmniej kilkudziesięcioletnie, projektant powinien zaproponować o wiele trwalszy budulec, niż w przypadku hali przeznaczonej do kilkunastoletniego użytkowania. 

Ogromny wpływ na oddziaływanie środowiskowe hali będą miały również zaprojektowane dla niej instalacje. Dlatego już na etapie projektowania należy pomyśleć o:

  • zastosowaniu odnawialnych źródeł energii (panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe), 
  • ogrzewaniu za pomocą pomp ciepła, czy systemów rekuperacji, 
  • oświetleniu w technologii LED,
  • odzysku mediów (pozyskiwanie deszczówki, oczyszczanie ścieków i kierowanie wody do ponownego użycia). 

 

Zrównoważony proces budowlany

 

Odpowiedzialne firmy budowlane mają świadomość, że również sposób budowy hali, ma wpływ na środowisko. Ważne jest zapobieganie nadmiernemu zużyciu energii elektrycznej, wody i niepotrzebnym transportom. Również kupując materiały budowlane u lokalnych dostawców, zamiast przywozić je z drugiego końca kraju, ograniczamy zużycie paliwa i emisję spalin. Jeśli wyposażenie używane do budowy utrzymywane jest w dobrym stanie, gwarantuje to szybszą realizację budowy, a więc mniejsze zużycie energii i paliw. 

Pamiętajmy o tym, że w procesie budowlanym również generowane są odpady. Trafiając do jednego kontenera, lądują jako odpad zmieszany na wysypisku i przyczyniają się do wzrostu globalnej masy śmieci. Jednak jeśli zbierane będą w sposób selektywny, duża część z nich ma szansę stać się surowcem wtórnym i w przyszłości – częścią kolejnej wznoszonej w sposób ekologiczny hali. 

Zrównoważone podejście do projektowania i budowy hal wymaga połączenia sił projektanta i wykonawcy, i nie jest zadaniem łatwym. Starając się mu sprostać, przyczyniamy się do tworzenia lepszych warunków życia dla obecnego pokolenia i wszystkich kolejnych

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2025 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.