Rodzaje systemów HVAC do ogrzewania hali produkcyjnej

Rodzaje systemów HVAC do ogrzewania hali produkcyjnej

HVAC (Heating, ventilation, air conditioning) – to nazwa zintegrowanego systemu, który zapewnia ogrzewanie, wentylację i klimatyzację obiektu. Większość nowo powstających hal produkcyjnych, opiera swoje funkcjonowanie właśnie na nim. Ponieważ instalacje te zużywają ok. 50% zapotrzebowania budynku na energię, rozpoczynając projektowanie hali, należy je odpowiednio zaplanować. Tylko przemyślany projekt, oparty na prawidłowych wyliczeniach, sprawi, że hala produkcyjna będzie charakteryzować się niskimi kosztami eksploatacji, a rachunki za energię nie będą zbytnio obciążać rachunku wyników.

 

Rodzaje systemów HVAC stosowane w budownictwie przemysłowym

 

Aby systemy HVAC spełniały swoją funkcję, przy optymalnym koszcie, muszą być odpowiednio zaplanowane i skonfigurowane. Każdy z nich oferuje inne korzyści i sprawdza się w różnych warunkach. Dlatego w trakcie projektowania hali projektant powinien bardzo dobrze rozpoznać potrzeby przedsiębiorstwa i otoczenie, w jakim będzie ona funkcjonować. Następnie zdecydować może, który z poniższych systemów HVAC będzie najbardziej efektywny.

Wyboru dokonać możne między poniższymi systemami:

  • System podzielony – składający się z jednej (single-split) lub kilku (multi-split) jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej, te pierwsze przeznaczone są do ogrzewania niedużych, pojedynczych pomieszczeń, te drugie – do budynków z wieloma pomieszczeniami.
  • System o stałym natężeniu przepływu powietrza (CAV) – regulujący temperaturę w otoczeniu przez dostosowanie temperatury stałego strumienia powietrza – idealny do hal z dużymi, otwartymi przestrzeniami.
  • System o zmiennym natężeniu przepływu powietrza (VAV) – zapewniający osobne ogrzewanie i chłodzenie różnych pomieszczeń tej samej hali.
  • System o zmiennym przepływie czynnika chłodniczego (VRF) – wykorzystujący ten sam czynnik do chłodzenia i ogrzewania, przesuwając go do poszczególnych sektorów budynku, odpowiedni do hal wielofunkcyjnych.
  • Pompy ciepła – przenoszące powietrze do wewnątrz lub na zewnątrz, w zależności, czy hala ma być ogrzana, czy schłodzona.

 

Jakie czynniki należy brać pod uwagę wybierając system HVAC?

 

Dobierając system HVAC na etapie projektowania hali trzeba rozważyć wiele czynników, mających wpływ na jego funkcjonowanie. Najbardziej istotnym jest rozmiar hali, jej konstrukcja i układ jej pomieszczeń. Inny system sprawdzi się w hali z jedną otwartą przestrzenią, a inny w hali podzielonej na sektory. Trzeba tez pomyśleć o budżecie inwestycji i o kwocie, jaką inwestor chce przeznaczyć na zakup i eksploatację systemu.

Należy zdecydować, jakiej jakości powietrze jest konieczne wewnątrz obiektu. W przypadku maszyn emitujących zanieczyszczenia, dla zdrowia ludzi konieczny jest system oczyszczający powietrze. Spore znaczenie mają także warunki klimatyczne i pogodowe, w jakich prowadzona jest działalność. Nie każdy system HVAC sprawdzi się np. w ekstremalnych temperaturach.

Tam, gdzie w hali produkcyjnej zużywa się dużą ilość energii, system HVCA powinien być przede wszystkim energooszczędny, żeby nie przyczyniać się do jeszcze większych kosztów prowadzenia działalności.

Nie wolno również zapominać o przewidywalnym czasie użytkowania. Jeśli działalność ma być długoterminowa – lepiej zdecydować się na system droższy w zakupie, ale tańszy i trwalszy w eksploatacji.

Każdy inwestor planujący budowę hali przemysłowej powinien pamiętać, że wybór systemu HVCA to kluczowa decyzja w procesie realizacji i użytkowania jego obiektu. Warto o tym pamiętać na etapie projektowania hali.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.