Profesjonalni architekci obiektów przemysłowych i usługowych jasno wskazują, że oświetlenie naturalne jest kwestią priorytetową, zwłaszcza w przypadku stałego przebywania w nich ludzi. Nic więc dziwnego, że tak dużą popularnością cieszą się świetliki dachowe. Czy są dobrym rozwiązaniem? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Świetliki dachowe i ich krótka charakterystyka
Świetliki dachowe to konstrukcję przeznaczone do doświetlenia wnętrz dużych obiektów przemysłowych, w tym również hal usługowych. Mogą zostać zlokalizowane w dowolnej części dachu hali. Dzięki temu możemy z łatwością doświetlić najbardziej zaciemnione ciągi komunikacyjne, zakątki hal czy stanowiska maszyn i urządzeń.
Świetliki dachowe są produktami wysokiej jakości, które są trwałe, odporne na różnego rodzaju odkształcenia czy uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej produkowane są z tworzywa akrylowego bądź poliwęglanu. Coraz rzadziej ze szkła. Podstawę świetlika stanowi zaś blacha stalowa ocynkowana bądź aluminiowa.
Rodzaje świetlików dachowych
Świetliki dachowe dostępne są w różnych formach. Wyróżnić możemy modele:
- punktowe,
- połaciowe,
- kalenicowe,
- kopułkowe z otwieraną klapą,
- tunelowe.
Różnorodność wyboru umożliwia wybór źródła światła naturalnego, które doskonale wpiszę się w upodobania każdej, indywidualnej hali usługowej.
Właściwe oświetlenie hal usługowych
W halach usługowych, gdzie stale przebywają ludzie (przepisy prawne uznają za stały pobyt czas powyżej 4 godzin na dobę), obligatoryjne staje się doświetlenie wnętrz światłem naturalnym, w stosunku 1:8. Takie założenie teoretyczne w praktyce oznaczają, że 12,5% czynnej posadzki w halach powinna być odzwierciedlona w powierzchni światła ościeżnic okien. W związku z tym powszechnie stosuje się świetliki dachowe bądź pasma okienne, jako dodatkowe źródła światła naturalnego.
Dlaczego świetliki dachowe są doskonałym wyborem?
Świetliki dachowe cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają na zminimalizowanie kosztów związanych z energią elektryczną. Co więcej, wykorzystywanie naturalnego światła jest o wiele bardziej korzystne dla środowiska. Ze względu na swoją nowoczesną, funkcjonalną konstrukcję, umożliwiają swobodny napływ dziennego światła, co wpływa na komfort oraz wydajność pracy. Co więcej, modele wyposażone w funkcję otwierania pełnią również funkcję wentylacyjną, dbając o dobrą jakość powietrza hal usługowych. Jedną z zalet świetlików dachowych jest fakt, że nie ograniczają one powierzchni użytkowej hal. Nic więc dziwnego, że świetliki dachowe często zastępują bądź uzupełniają w halach usługowych, w których światło dzienne jest kluczowe, tradycyjne okna.