Hale stalowe są obiektami, gdzie realizowanych jest wiele procesów. Praca ludzi i maszyn, przemieszczanie się środków transportu, przechowywanie materiałów niebezpiecznych, czy prowadzenie niebezpiecznych prac, ochrona wartości niematerialnych i prawnych – wszystko to wymaga odpowiednich zabezpieczeń. Aby mogły zostać zaprojektowane i zainstalowane, należy pomyśleć o nich już na etapie projektowania hali. Potrzebna jest wówczas analiza ryzyka, która pomoże przewidzieć, z jakimi potencjalnymi zagrożeniami można mieć do czynienia w danym obiekcie i za pomocą jakich systemów należy im zapobiegać.
Jakie ryzyka powinno się zdefiniować w halach stalowych?
Pierwszym zagrożeniem, które w czasie takiej analizy przychodzi do głowy zazwyczaj pożar. Ale nie jest to jedyne zjawisko, które doprowadzić może do powstania niebezpieczeństwa dla ludzi, produktów, procesu czy ciągłości biznesu. Równie szkodliwe może być zalanie, oddziaływanie zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury, nieprawidłowa wilgotność.
Te czynniki są często powodem nie tylko problemów w działalności firmy, ale i poważnych zdarzeń, takich jak katastrofa budowlana, uwolnienie się materiałów niebezpiecznych do środowiska, sabotaż czy wypadek komunikacyjny.
Równie trudne do przewidzenia mogą być zachowania ludzkie. Dlatego firmy za pomocą rozwiązań technologicznych starają się zapobiegać wypadkom przy pracy, kradzieżom i nadużyciom, wtargnięciu do hali osób nieupoważnionych, czy ujawnieniu tajemnic firmowych związanych z technologią, finansami czy bazami danych kontrahentów.
W jaki sposób zapobiegać zagrożeniom bezpieczeństwa
Za najskuteczniejsze rozwiązania zabezpieczające uważa się obecnie systemy automatyczne. Dlatego w większości hal stalowych stosuje się standardowo:
- kontrolę dostępu – możliwość otwierania określonych drzwi wyłącznie przez uprawnione osoby za pomocą kart dostępowych lub rozwiązań biometrycznych,
- monitoring – stosowaną zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz hali telewizję przemysłową,
- systemy czujników różnorodnych parametrów – zadymienia, wysokiej i niskiej temperatury, wilgotności, naświetlenia,
- system sygnalizacji pożaru, często spięty w jeden obieg z systemem kontroli dostępu (uruchomienie sygnału ostrzegawczego powoduje wyłączenie kontroli dostępu),
- system tryskaczowy, automatycznie gaszący pożar od razu po jego wykryciu,
- system oświetlenia awaryjnego, oraz ewakuacyjnego, których praca niezależna jest od funkcjonowania zasilania,
- systemy wentylacyjne, pozwalające na automatyczne przewietrzanie w momencie uwolnienia się niebezpiecznych środków do powietrza.
Zaplanowanie wszystkich koniecznych systemów w trakcie projektowania hali stalowej, może uratować życie przebywających w niej ludzi, oraz zminimalizować powstające w czasie sytuacji awaryjnych straty. Niejednokrotnie działanie takich zabezpieczeń uchroniło firmy przed długotrwałym przestojem oraz przerwami w dostawach dla klientów. Ich zainstalowanie to inwestycja w bezpieczeństwo firmy i jej pracowników.