Wybór sposobu ogrzewania hali produkcyjnej na etapie projektowania

Wybór sposobu ogrzewania hali produkcyjnej na etapie projektowania

Czasy, kiedy budując halę produkcyjną inwestor zastanawiał się, co wybrać do ogrzewania - węgiel czy gaz odchodzą w zapomnienie. Dostępna obecnie ilość rozwiązań systemowych, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych, a w szczególności tych zrównoważonych pozwala na wybór takiego źródła ogrzewania, które dla danej hali i prowadzonych w niej procesów będzie najkorzystniejsze - najbardziej ekonomiczne, najmniej kłopotliwe, najdokładniej dopasowane do potrzeb. Warunek powodzenia jest jeden - wybór sposobu ogrzewania hali powinien być dokonany już na etapie projektowania.

 

W jaki sposób ogrzewać można hale produkcyjne?

 

Wiele hal produkcyjnych, zwłaszcza wybudowanych kilka dekad temu w dalszym ciągu podłączonych jest do własnych kotłowni węglowych lub gazowych. Przy obecnych jednak cenach paliw kopalnych i związanej z ich spalaniem emisyjności, odchodzenie od tych źródeł ogrzewania jest punktem strategii wielu przedsiębiorstw. Dość drogie i coraz rzadziej stosowane jest również ogrzewanie elektryczne np. za pomocą systemu grzejników lub promienników. Nowo budowane obiekty stawiają już na inne, korzystniejsze ekonomicznie i ekologicznie rozwiązania, takie jak na przykład:

  • kotłownie na biopaliwa,
  • inteligentne systemy HVAC, łączące ze sobą ogrzewanie, wentylację i klimatyzację,
  • ogrzewanie przez odzysk ciepła technologicznego,
  • ogrzewanie solarne,
  • systemy grzewcze napędzane fotowoltaiką,
  • pompy ciepła, również w systemach kaskadowych,
  • ogrzewanie podłogowe,
  • ogrzewanie powietrzne z zastosowaniem central lub agregatów grzewczo - wentylacyjnych.

 

Dlaczego o sposobie ogrzewania hali produkcyjnej decydować należy na etapie projektowania?

 

Ogrzewanie wraz z wentylacją, klimatyzacją i wszystkimi innymi instalacjami nie powinno być projektowane po ukończeniu projektu architektonicznego. Decyzja o tym, na jaki typ ogrzewania hali produkcyjnej decyduje się inwestor wpływa bowiem na wiele aspektów projektu, który na przykład musi przewidzieć miejsce na zainstalowanie central i urządzeń grzewczych, poprowadzenie ewentualnych kanałów, zaplanowanie punktów umieszczenia czerpni, wyrzutni czy wymienników.

W trakcie projektowania wyliczana jest również efektywność energetyczna budynku, projektant musi więc wiedzieć, na podstawie jakiego źródła ciepła powinien ją obliczyć. Zaplanowany typ ogrzewania hali produkcyjnej będzie miał też wpływ na budżet inwestycji, który powinien być również uwzględniony już na etapie tworzenia projektu.

Sposób ogrzewania pomieszczeń produkcyjnych może mieć również wpływ na jakość produkowanych w nich wyrobów, komfort pracy zatrudnionych tam ludzi, trwałość magazynowanych surowców i materiałów oraz koszty późniejszej eksploatacji budynku. Wszystkie te informacje są cennymi danymi wejściowymi do projektowania. Jeśli więc inwestor chce, aby projektowana dla niego hala produkcyjna spełniała po wybudowaniu wszystkie warunki konieczne do wytwarzania zaplanowanych wyrobów, decyzję o sposobie jej ogrzewania podjąć powinien tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 awiar.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.