Powstawanie nowych obiektów przemysłowych, usługowych czy handlowych w Polsce nie zmniejsza tempa. W każdym regionie obserwujemy powstawanie nowych hal produkcyjnych i magazynowych, a coraz mniejsze miasta ogłaszają otwarcie wielkopowierzchniowego sklepu czy galerii handlowej. Inwestorzy na etapie planowania działań stają przed decyzją: który z projektów - gotowy czy indywidualny będzie lepiej spełniał ich potrzeby i wymagania?
Indywidualny projekt hali - odpowiedź na konkretne potrzeby
Kupując projekt gotowy przedsiębiorca musi być przygotowany na dostosowanie się do z góry określonych założeń architektów i projektantów wszystkich branż. Dostaje bowiem gotowe rozwiązania elektryczne, hydrauliczne, kanalizacyjne, wentylacyjne, dotyczące sieci teletechnicznych i zasadniczo wszystkie pozostałe. Na jego głowie jest potem przystosowanie swojej działalności do warunków obiektu.
Decydując się na indywidualny projekt hali ma ten komfort, że nie musi już na starcie żegnać się z własną, niejednokrotnie latami opracowywaną koncepcją nieruchomości. Dobry generalny wykonawca inwestycji działający w myśl zasady "zaprojektuj i wybuduj" przeprowadza gruntowny, pogłębiony wywiad z inwestorem, aby zebrać wszystkie jego potrzeby, które przekształca w projekt architektoniczno - budowlany, modyfikowany potem aż do osiągnięcia pełnego zadowolenia inwestora.
Indywidualny projekt hali – elastyczne rozwiązanie
Decydując się na indywidualny projekt hali klient oddaje w ręce projektanta pomysł na swój biznes, a on stara się, aby powstał w sposób jak najbardziej optymalny. Dlatego jest ona w stanie zaoferować:
- szeroki wybór materiałów i technologii pozwalające na uzyskanie oszczędności już na etapie projektowania,
- optymalne wykorzystanie przestrzeni dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności ,
- zaplanowanie niezakłóconych, nie krzyżujących się i możliwie najkrótszych przepływów procesów,
- nieograniczoną możliwość późniejszej modyfikacji i rozbudowy,
- komfort, wygodę i odpowiednie warunki dla pracowników i użytkowników,
- prawidłowe kondycjonowanie i przechowywanie surowców i wyrobów gotowych,
- sprawnie działający obszar przyjęć towarów i ekspedycji wyrobów,
- spełnienie wymagań norm, przepisów i zasad określonych przez wszystkich interesariuszy.
Czy gotowy projekt naprawdę jest tańszy?
Doświadczony inwestor wie, że to niekoniecznie prawdziwe założenie. Niedoświadczony - porównując wycenę indywidualnego projektu z ceną zakupu gotowego na pierwszy rzut oka może mieć wrażenie, że kupując gotowy projekt hali oszczędza. Potem jednak przychodzi rzeczywistość w postaci konieczności wdrożenia koniecznych zmian. I wówczas suma kosztów przeprojektowania, zużycia dodatkowych materiałów i mediów, dodatkowe wydatki poniesione na koszty utrzymania obiektu potrafią niemile zaskoczyć. Gruntownie przeprowadzona analiza projektu z pewnością przekona przedsiębiorcę do podjęcia decyzji o zamówieniu indywidualnego projektu hali.